Nowelizacja usprawni proceder karania za nielegalny wywóz?

PRAWO

Autor: DGP, MM/rynekaptek.pl   13-09-2017, 12:28

Nowelizacja usprawni proceder karania za nielegalny wywóz? Wiceminister zapowiada kolejną nowelizację prawa farmaceutycznego zaostrzając przepisy dot. wywozu leków

Zaproponowana nowela prawa farmaceutycznego może przyczynić się do sprawniejszego ścigania czynów, których następstwem jest wywóz leków z terytorium Polski - mówi Marcin Czech, wiceminister zdrowia.

Wiceminister Czech wyjaśnia, że nowelizacja prawa farmaceutycznego będzie miała na celu poszerzenie katalogu podlegających ściganiu czynności wymienionych w art. 125 ust. 2 ustawy – Prawo farmaceutyczne o czynność polegającą na wykonywaniu bez wymaganego zezwolenia obrotu produktami leczniczymi.

Propozycje zawarte w projekcie obejmującym zamiany w prawie farmaceutycznym w odniesieniu do omawianej przez wiceministra kwestii brzmią następująco:

"Art. 125. 1. Kto bez wymaganego zezwolenia podejmuje działalności gospodarczą w zakresie wytwarzania lub importu produktu leczniczego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Tej samej karze podlega:
ten, kto bez wymaganej zgody podejmuje działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania produktu leczniczego terapii zaawansowanej –wyjątek szpitalny,

ten kto bez wymaganego zezwolenia podejmuje działalność gospodarczą w zakresie obrotu produktami leczniczymi".

Dziennik Gazeta Prawna wskazuje też, że coraz rzadziej wywóz odbywa się przy pomocy aptek. Najczęściej wykorzystywane w tym celu są – zakładane na potrzeby procederu – prywatne przychodnie. 

Zgodnie z prawem mogą one pozyskać leki. To, co z nimi robią, powinni weryfikować wojewodowie. W praktyce jednak tego nie robią. W efekcie z placówki wykonującej działalność leczniczą preparaty są przesuwane do posiadanej przez ten sam podmiot hurtowni farmaceutycznej, stamtąd zaś już są sprzedawane na Zachód.

– Jest to w pełni zaplanowane i świadome działanie, mające jedynie na celu osiągnięcie zysku ze sprzedaży poza granicami kraju, bowiem przychodnia wykazująca karty zaledwie kilku pacjentów nie jest w stanie wykorzystać kilkuset opakowań jednego leku miesięcznie – zwraca uwagę Marcin Czech.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH