Nowelizacja usprawni proceder karania za nielegalny wywóz?

PRAWO

Autor: DGP, MM/rynekaptek.pl   13-09-2017, 12:28

Nowelizacja usprawni proceder karania za nielegalny wywóz? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zaproponowana nowela prawa farmaceutycznego może przyczynić się do sprawniejszego ścigania czynów, których następstwem jest wywóz leków z terytorium Polski - mówi Marcin Czech, wiceminister zdrowia.

Wiceminister Czech wyjaśnia, że nowelizacja prawa farmaceutycznego będzie miała na celu poszerzenie katalogu podlegających ściganiu czynności wymienionych w art. 125 ust. 2 ustawy – Prawo farmaceutyczne o czynność polegającą na wykonywaniu bez wymaganego zezwolenia obrotu produktami leczniczymi.

Propozycje zawarte w projekcie obejmującym zamiany w prawie farmaceutycznym w odniesieniu do omawianej przez wiceministra kwestii brzmią następująco:

"Art. 125. 1. Kto bez wymaganego zezwolenia podejmuje działalności gospodarczą w zakresie wytwarzania lub importu produktu leczniczego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Tej samej karze podlega:
ten, kto bez wymaganej zgody podejmuje działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania produktu leczniczego terapii zaawansowanej –wyjątek szpitalny,

ten kto bez wymaganego zezwolenia podejmuje działalność gospodarczą w zakresie obrotu produktami leczniczymi".

Dziennik Gazeta Prawna wskazuje też, że coraz rzadziej wywóz odbywa się przy pomocy aptek. Najczęściej wykorzystywane w tym celu są – zakładane na potrzeby procederu – prywatne przychodnie. 

Zgodnie z prawem mogą one pozyskać leki. To, co z nimi robią, powinni weryfikować wojewodowie. W praktyce jednak tego nie robią. W efekcie z placówki wykonującej działalność leczniczą preparaty są przesuwane do posiadanej przez ten sam podmiot hurtowni farmaceutycznej, stamtąd zaś już są sprzedawane na Zachód.

– Jest to w pełni zaplanowane i świadome działanie, mające jedynie na celu osiągnięcie zysku ze sprzedaży poza granicami kraju, bowiem przychodnia wykazująca karty zaledwie kilku pacjentów nie jest w stanie wykorzystać kilkuset opakowań jednego leku miesięcznie – zwraca uwagę Marcin Czech.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH