Nowy Sącz: w 4 lata 1300 lewych recept

PRAWO

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   03-01-2011, 10:11

Ponad 1300 lewych recept na inwalidów wojennych wystawił lekarz z jednej z nowosądeckich przychodni.

Prokuratorzy wyliczyli, że NFZ stracił na tym 191 tys. zł. Teraz lekarz stanie za to przed sądem. Prokuratura oskarża 43-letniego lekarza Roberta R. o oszustwa. Nielegalny proceder trwał przez blisko cztery lata.

- Robert R. wykorzystywał fakt, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, w którym był zatrudniony, miał podpisaną umowę na refundację leków z Narodowym Funduszem Zdrowia. I pieczątką tegoż ZOZ-u opieczętowywał recepty na refundowane leki wystawiane przez siebie w swoim prywatnym gabinecie - informuje prokurator Beata Warzecha-Stępień, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Lekarz recepty wystawiał na inwalidów wojennych. Dzięki temu przepisane leki były w 100 proc. refundowane przez NFZ. W rzeczywistości w aptekach realizowały je zupełnie inne osoby, a leki nie trafiały do tych, na kogo lekarz wypisywał recepty. Śledczy doszli do tego, że jedną z recept wystawiono na osobę już nieżyjącą.

Jak policzyła prokuratura, lekarz wystawił w ten sposób 1361 lewych druków. Chodzi o przeszło 3 tys. wypisanych w ten sposób leków. Z dokumentacji lekarskiej, którą zajęła policja, wynika, że tylko jednemu z pacjentów podczas 11 wizyt Robert R. wypisał 312 recept na ponad 900 leków.

Więcej: www.krakow.gazeta.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH