NRA: gdyby usunąć ten artykuł, PIF zostanie pozbawiona instrumentu nadzoru nad rynkiem

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   24-09-2020, 14:03

NRA: gdyby usunąć ten artykuł, PIF zostanie pozbawiona instrumentu nadzoru nad rynkiem Poseł Jakub Kulesza, w imieniu strony społecznej, zgłosił też poprawkę, która poszerzałaby zakres świadczonych w ramach opieki farmaceutycznej usług oraz by można było reklamować usługi opieki farmaceutycznej i informować o świadczeniach oferowanych przez aptekę (fot. screen)

Gdybyśmy usunęli art. 37ap, to usuniemy podstawę prawną do cofania zezwoleń w przypadkach, gdy przedsiębiorcy w sposób często nagminny łamią podstawowe warunki tego rodzaju działalności gospodarczej - ocenia przedstawicielka GIF. Trzeba byłoby umorzyć postępowania dotyczące odwróconego łańcucha dystrybucji.

- Elementów, które są niezbędne do uzyskania zezwolenia jest bardzo wiele. Czy są przepisy, które mówią, że za brak lokalu można cofnąć zezwolenie? Okazuje się, że nie. I taka pokrętna argumentacja prowadziła do bardzo wielu patologii. Państwo chcieliby, aby interpretować przepisy tak, że dobry wzrok jest potrzebny tylko do uzyskania prawa jazdy, a potem można jeździć niewidomym, bo nie jest napisane, że za brak wzroku cofa się prawo jazdy. Te wymogi trzeba spełniać cały czas.

Swoboda działalności, ale reglamentowana
Mecenas Tomasik uznał, że "rzeczywistą patologią na rynku aptecznym jest niestosowanie się do przepisów konstytucji biznesu, przede wszystkim stabilności, przewidywalności prawa, jednoznaczności przepisów i wyraźnej podstawy prawnej, jeśli chodzi o normy zakazowe.

- W sytuacji, gdy w ustawie brakuje normy zakazowej, dane zachowanie nie jest sankcjonowane np. cofnięciem zezwolenia, to próby doszukiwania się życzeniowego takiej podstawy na podstawie zapisu, który w zasadzie nie ma żadnej treści merytorycznej, tylko powtarza to, że cofnięcie zezwolenia może nastąpić w tych przypadkach, w których ustawa to przewiduje, ale jest to nadużywane - to jest powód, dla którego uważamy, że z perspektywy przewidywalności zachowań na rynku, uczciwej konkurencji, tego typu zapis nie powinien mieć miejsca - uzasadniał prawnik.

Jak ocenił jednak Marek Tomków, konstytucja wprost zakłada, że jest swoboda działalności gospodarczej, która może być w drodze ustawy regulowana i ograniczana. Na pytanie: które warunki trzeba spełniać po uzyskania zezwolenia aż do jego wygaszenia, odpowiedź brzmi: wszystkie.

Inspekcja byłaby pozbawiona narzędzia nadzoru
Do dyskusji włączyła się Renata Rychter, zastępca dyrektora departamentu prawnego GIF, negatywnie odnoszą się do możliwości uchylenia art. 37 ust. 1 pkt 2: - Mamy szereg decyzji GIF, które w podstawach do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki powołują się na ten przepis. On w żaden sposób nie kwestionowany i sądy z niego wywodzą, że to prawidłowa podstawa prawna.

- Gdybyśmy usunęli ten przepis, to usuniemy podstawę prawną do cofania zezwoleń w przypadkach, gdy przedsiębiorcy w sposób często nagminny łamią podstawowe warunki tego rodzaju działalności gospodarczej, reglamentowanej - dodała.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH