NRA: gdyby usunąć ten artykuł, PIF zostanie pozbawiona instrumentu nadzoru nad rynkiem

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   24-09-2020, 14:03

NRA: gdyby usunąć ten artykuł, PIF zostanie pozbawiona instrumentu nadzoru nad rynkiem Poseł Jakub Kulesza, w imieniu strony społecznej, zgłosił też poprawkę, która poszerzałaby zakres świadczonych w ramach opieki farmaceutycznej usług oraz by można było reklamować usługi opieki farmaceutycznej i informować o świadczeniach oferowanych przez aptekę (fot. screen)

Gdybyśmy usunęli art. 37ap, to usuniemy podstawę prawną do cofania zezwoleń w przypadkach, gdy przedsiębiorcy w sposób często nagminny łamią podstawowe warunki tego rodzaju działalności gospodarczej - ocenia przedstawicielka GIF. Trzeba byłoby umorzyć postępowania dotyczące odwróconego łańcucha dystrybucji.

Na inny aspekt tego posunięcia wskazał mec. Krzysztof Baka, radca prawny Naczelnej Rady Aptekarskiej: - Ten przepis był stosowany do jednego przypadku: do wywozu leków i odwróconego łańcucha dystrybucji. Pierwszą podstawą, którą do tego stosowano, był właśnie ten artykuł w związku z artykułem, który określa uzyskania rękojmi. Przyjmowano, że podmiot, który prowadzi tego typu działalność utracił rękojmię, przestał spełniać warunki do prowadzenia apteki, to tylko na tej podstawie można było cofać zezwolenia. Orzecznictwo wielokrotnie to potwierdziło. Jeśli usuniemy tę normę, to inspekcja farmaceutyczna zostanie pozbawiona instrumentu nadzoru nad rynkiem.

To spotkało się ze zgodą GIF. Wicedyrektor Rychter przyznała, że usunięcie tej przesłanki z 37 ap spowoduje, że trzeba będzie umorzyć postępowania dotyczące odwróconego łańcucha dystrybucji.

Co może samorząd? Prawie nic....
Mec. Tomasz Kaczyński, reprezentujący Pracodawców RP, przyznał, że rozumie obawy dotyczące odwróconego łańcucha dystrybucji i wywozu leków.

- Ale ustawa daje istotną władzę izbie aptekarskiej. To ona decyduje czy będzie udzielona rękojmia farmaceucie czy nie. Rękojmia zaś jest przesłanką do wydania zezwolenia. W rezultacie tego przepisu 37 ap w zbiegu z art. 103 pf o rękojmi, doprowadzamy do tego, że to nie GIF i WIF decyduje czy zezwolenie na prowadzenie apteki zostanie cofnięte, tylko izba aptekarska. Co prowadzi do patologii, zachowań korupcjogennych.

Tym razem zareagował mec. Krzysztof Baka: - Który przepis stanowi, że to samorząd stanowi o rękojmi? O rękojmi decyduje zawsze inspekcja farmaceutyczna. Jedyną kompetencją samorządu w tej ustawie jest wydanie opinii czy osoba daje taką rękojmię. Opinia nie jest dla inspekcji farmaceutycznej wiążącą. Nie wiadomo jaką posiada władzę samorząd. My w zasadzie nie mamy żadnej władzy jako samorząd.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH