NRA: wykazy refundacyjne zostały opublikowane bez vacatio legis

PRAWO

Autor: Katowice OIA/rynekaptek.pl   30-12-2010, 08:30

NRA: wykazy refundacyjne zostały opublikowane bez vacatio legis Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wystosował do Minister Zdrowia, Ewy Kopacz pismo, w którym zarzuca brak opublikowania wykazów refundacyjnych w terminie umożliwiającym dostosowanie się aptekarzy do nowych cen leków.

Naczelna Rada Aptekarska przypomina, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, wykazy refundacyjne jako akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określa termin dłuższy.
 
Może tak się stać wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, a jeśli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym.

Obowiązujące od 30 grudnia wykazy zostały podpisane przez Minister Zdrowia 22 i 23 grudnia br. Opublikowane zostały w Dzienniku Ustaw w wersji elektronicznej 29 grudnia po godzinie 21.

- Minister Zdrowia zmusza aptekarzy do prowadzenia działalności na podstawie dokumentów opublikowanych na stronie internetowej oraz nieoficjalnych baz danych. Działania Ministra Zdrowia zmierzają do tego, że od 30 grudnia 2010 roku, wydawanie refundowanych leków i wyrobów medycznych odbywać się będzie na podstawie danych, które nie mogą być sprawdzone z treścią rozporządzeń, prawidłowo opublikowanych w dziennikarz urzędowych – ocenia Grzegorz Kucharewicz.

Z dotychczasowej praktyki resortu zdrowia wynika, że ministerstwo rzadko dotrzymuje dwutygodniowego okresu vacatio legis, którego domagają się farmaceuci.

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH