NSA: dostęp dla niepełnosprawnych do aptek poza kompetencją inspekcji farmaceutycznej

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   06-12-2010, 09:34

NSA: dostęp dla niepełnosprawnych do aptek poza kompetencją inspekcji farmaceutycznej

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że organy Inspekcji Farmaceutycznej nie są upoważnione do wydawania decyzji administracyjnej zobowiązującej przedsiębiorcę do zapewnienia warunków umożliwiających dostęp do apteki osobom niepełnosprawnym.

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2009 roku (sygn. akt. II GSK 1062/08) odbiera organom Inspekcji Farmaceutycznej prawo do wydawania decyzji administracyjnych i nakazywania przedsiębiorcom prowadzącym apteki zapewnienia dostępu dla osób niepełnosprawnych.

- NSA wyraźnie wskazał, że brak jest podstawy prawnej do wydawania takich decyzji i nie mogą stanowić tej podstawy powołane w decyzjach organów inspekcji I i II instancji przepisy art. 98 ust. 5 97 ust. 2 i inne prawa farmaceutycznego jak też art. 104 kpa – przypomina mecenas Krystian Szulc, radca prawny ŚIA w Katowicach.

NSA wskazał, że tam gdzie ustawodawca chciał wyposażyć organa inspekcji farmaceutycznej w prawo wydawania decyzji administracyjne wskazał to bardzo wyraźnie i problematyka dostępu do apteki osób niepełnosprawnych nie jest objęta zakresem tych upoważnień, dlatego nie może być regulowana w drodze decyzji administracyjnej.

Mecenas ocenia, że przez wiele lat, wykonując - jak okazuje się teraz prawomocnie orzeczone - wydawane bez podstawy prawnej decyzje, wydawano duże pieniądze i dostosowywano apteki do dostępu dla osób niepełnosprawnych.

- Teraz, pomimo że w Polsce nie ma prawa precedensu, można być na 99% pewnym wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, w razie odwoływania się od decyzji organów inspekcji farmaceutycznej nakazującej dostosowanie apteki do dostępu dla osób niepełnosprawnych – stwierdza prawnik ŚIA.

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH