NSA: dostęp dla niepełnosprawnych do aptek poza kompetencją inspekcji farmaceutycznej

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   06-12-2010, 09:34

NSA: dostęp dla niepełnosprawnych do aptek poza kompetencją inspekcji farmaceutycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że organy Inspekcji Farmaceutycznej nie są upoważnione do wydawania decyzji administracyjnej zobowiązującej przedsiębiorcę do zapewnienia warunków umożliwiających dostęp do apteki osobom niepełnosprawnym.

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2009 roku (sygn. akt. II GSK 1062/08) odbiera organom Inspekcji Farmaceutycznej prawo do wydawania decyzji administracyjnych i nakazywania przedsiębiorcom prowadzącym apteki zapewnienia dostępu dla osób niepełnosprawnych.

- NSA wyraźnie wskazał, że brak jest podstawy prawnej do wydawania takich decyzji i nie mogą stanowić tej podstawy powołane w decyzjach organów inspekcji I i II instancji przepisy art. 98 ust. 5 97 ust. 2 i inne prawa farmaceutycznego jak też art. 104 kpa – przypomina mecenas Krystian Szulc, radca prawny ŚIA w Katowicach.

NSA wskazał, że tam gdzie ustawodawca chciał wyposażyć organa inspekcji farmaceutycznej w prawo wydawania decyzji administracyjne wskazał to bardzo wyraźnie i problematyka dostępu do apteki osób niepełnosprawnych nie jest objęta zakresem tych upoważnień, dlatego nie może być regulowana w drodze decyzji administracyjnej.

Mecenas ocenia, że przez wiele lat, wykonując - jak okazuje się teraz prawomocnie orzeczone - wydawane bez podstawy prawnej decyzje, wydawano duże pieniądze i dostosowywano apteki do dostępu dla osób niepełnosprawnych.

- Teraz, pomimo że w Polsce nie ma prawa precedensu, można być na 99% pewnym wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, w razie odwoływania się od decyzji organów inspekcji farmaceutycznej nakazującej dostosowanie apteki do dostępu dla osób niepełnosprawnych – stwierdza prawnik ŚIA.

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH