
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że organy Inspekcji Farmaceutycznej nie są upoważnione do wydawania decyzji administracyjnej zobowiązującej przedsiębiorcę do zapewnienia warunków umożliwiających dostęp do apteki osobom niepełnosprawnym.
Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2009 roku (sygn. akt. II GSK 1062/08) odbiera organom Inspekcji Farmaceutycznej prawo do wydawania decyzji administracyjnych i nakazywania przedsiębiorcom prowadzącym apteki zapewnienia dostępu dla osób niepełnosprawnych.
- NSA wyraźnie wskazał, że brak jest podstawy prawnej do wydawania takich decyzji i nie mogą stanowić tej podstawy powołane w decyzjach organów inspekcji I i II instancji przepisy art. 98 ust. 5 97 ust. 2 i inne prawa farmaceutycznego jak też art. 104 kpa – przypomina mecenas Krystian Szulc, radca prawny ŚIA w Katowicach.
NSA wskazał, że tam gdzie ustawodawca chciał wyposażyć organa inspekcji farmaceutycznej w prawo wydawania decyzji administracyjne wskazał to bardzo wyraźnie i problematyka dostępu do apteki osób niepełnosprawnych nie jest objęta zakresem tych upoważnień, dlatego nie może być regulowana w drodze decyzji administracyjnej.
Mecenas ocenia, że przez wiele lat, wykonując - jak okazuje się teraz prawomocnie orzeczone - wydawane bez podstawy prawnej decyzje, wydawano duże pieniądze i dostosowywano apteki do dostępu dla osób niepełnosprawnych.
- Teraz, pomimo że w Polsce nie ma prawa precedensu, można być na 99% pewnym wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, w razie odwoływania się od decyzji organów inspekcji farmaceutycznej nakazującej dostosowanie apteki do dostępu dla osób niepełnosprawnych – stwierdza prawnik ŚIA.
Więcej: www.katowice.oia.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych