NSA: to porozumienie GIF i NRA ma charakter ogólny

PRAWO

Autor: NSA/ rynekaptek.pl   07-12-2016, 08:01

NSA: to porozumienie GIF i NRA ma charakter ogólny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ws. porozumienia zawartego pomiędzy Głównym Inspektorem Farmaceutycznym a prezesem NRA, w celu usprawnienia postępowań administracyjnych dotyczących zakazu reklamy aptek i punktów aptecznych.


Z uwagi na zapadłe wyroki (przyznające takie prawo organom samorządu zawodowego) organ podjął decyzję o wycofaniu skarg kasacyjnych, mając na względzie również koszty, jakie musiałby ponosić w związku z każdą kolejną przegraną sprawą. Organ podkreślił, że porozumienie nie jest skierowane do podmiotów zewnętrznych, nie wynikają z niego żadne uprawnienia i obowiązki dla podmiotów zewnętrznych, stanowi ono zobowiązanie własne organu do określonego zachowania.

Zdaniem WSA w Warszawie zaskarżone porozumienie nie mieści się w katalogu spraw rozpatrywanych przez sądy administracyjne, nie jest aktem lub czynnością podjętą w sprawie indywidualnej, nie jest skierowane do określonego podmiotu, nie ustala ono praw ani obowiązków skarżącego.

"Wspomniane porozumienie zostało zawarte pomiędzy Głównym Inspektorem Farmaceutycznym a Prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej, ma charakter ogólny, dotyczy postępowań administracyjnych w przedmiocie zakazu reklamy aptek oraz wymierzenia kar pieniężnych za naruszenie wspomnianego zakazu" - argumentował WSA.

Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do tego stanowiska i oddalił skargę kasacyjną.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH