OC podmiotu wykonującego eksperyment medyczny: zmiany w prawie

PRAWO

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   16-02-2021, 19:05

OC podmiotu wykonującego eksperyment medyczny: zmiany w prawie badania Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Przepisy w zakresie ubezpieczenia eksperymentu medycznego będącego badaniem klinicznym pozostają w obszarze działania ustawy Prawo farmaceutyczne, natomiast pozostałe eksperymenty medyczne są uregulowane w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Za wyodrębnieniem tych funkcji decyduje jednoznacznie zadekretowanie eksperymentu medycznego – jako projektu naukowo-badawczego do określonej jednostki. Z kolei podmiotami, w których przeprowadza się eksperymenty medyczne, są podmioty lecznicze z uwagi na posiadaną infrastrukturę medyczną i dostęp do pacjentów o określonym profilu schorzeń rekrutowanych do eksperymentów medycznych. W celu wykonania obowiązku wynikającego z przepisów rozporządzenia, należy zawrzeć umowę ubezpieczenia. Nie ma przeszkód co do zawarcia umów ubezpieczenia zbiorowego (grupowego) dotyczącego określonego ubezpieczenia obowiązkowego OC.

Z punktu widzenia praktyki ubezpieczeniowej zakłady ubezpieczeń mogą opracować takiego rodzaju umowy, gdyż docelowo dotyczy to konstrukcji produktu ubezpieczeniowego, jaki będzie oferowany przez poszczególne zakłady ubezpieczeń. Jednakże taka umowa zbiorowego ubezpieczenia OC podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny musi być zgodna z normami prawnymi wynikającymi z przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz z przepisów rozporządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH