Od 1 lipca zmiany w receptach. Kiedy można zastosować "stare" wzory recept?

PRAWO

Autor: KOIA   28-06-2021, 16:01

Od 1 lipca zmiany w receptach. Kiedy można zastosować "stare" wzory recept? Zmiany w zasadach realizacji recept papierowych w aptekach od 1 lipca br. (fot. Pixabay)

Od 1 lipca 2021 lekarz ma obowiązek wystawić receptę papierową, szczególnie na leki wydawane ze zniżką, na druku zgodnie ze wzorem obowiązującym od 1 stycznia 2021 roku - przypomina Kielecka OIA.

Jeśli recepta wystawiona jest na „starym” druku to realizacja jest pełnopłatna lub recepty nie realizuje się, gdy zaordynowano o na niej leki z grupy I-N i II-P.

Recepty weterynaryjne wystawione od 1 lipca 2021 roku, na środki odurzające lub substancje psychotropowe, muszą posiadać unikalny numer recepty zaczynający się od cyfr 07... oraz dodatkowo dane świadczeniodawcy (regon), dane osoby, która wystawiła receptę (numer PWZ) przedstawione w postaci kodu kreskowego służącego do ich automatycznego odczytu.

Od 1 lipca 2021 r., "stare" wzory recept będą mogły być stosowane tylko dla produktów pełnopłatnych o kategorii dostępności Rp i Rpz, (zgodnie z brzmienie art. 95c ustawy PF).

Porównanie druków recept „starych” i „nowych”:

- wymiary recepty w postaci papierowej nie mogą być mniejsze niż 200 mm długości i 90 mm szerokości, ale osoba realizująca receptę ma prawo zrealizować receptę, której wymiary w stopniu nieznacznym różnią się od wymiarów określonych w § 3 ust. 3, pod warunkiem, że spełniony jest warunek czytelności recepty,

- usunięto pole „Oddział NFZ” na receptach w porównaniu z poprzednimi wzorami,

- zmiany w polu dla wystawiającego receptę:
* wzór Rp. „dane i podpis osoby uprawnionej”,
* wzór Rpw. „dane i podpis lekarza”.

Opracowania dokonała: mgr farm. Anna Gołębiowska  z KOIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH