
Projekt zarządzenia prezesa NFZ przewiduje możliwość nabywania leków niezbędnych do realizacji programów lekowych w oparciu o wspólne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.
W ubiegłym tygodniu na stronach NFZ opublikowany został projekt zarządzenia prezesa NFZ dotyczący przeprowadzania przez szpitale wspólnych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na zakup leków stosowanych w programach lekowych.
Kancelaria KRK przygotowała najważniejsze założenia projektu.
Projekt przewiduje możliwość nabywania leków niezbędnych do realizacji programów lekowych w oparciu o wspólne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.
Z zakresu proponowanego mechanizmu wyłącza się następujące programy lekowe:
- leczenie niskorosłych dzieci z somatotropinową niedoczynnością przysadki,
- leczenie niskorosłych dzieci z ciężkim pierwotnym niedoborem IGF-1,
- leczenie niskorosłych dzieci z przewlekłą niewydolnością nerek (PNN),
- leczenie zespołu Prader -Willi,
- leczenie niskorosłych dzieci z Zespołem Turnera (ZT),
- leczenie hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży (SGA lub IUGR),
- zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B,
- leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie.
Zgodnie z intencją projektodawców omawiane rozwiązanie ma zracjonalizować wydatki płatnika publicznego w obszarze, w którym występują duże dysproporcje pomiędzy cenami leków, których zastosowanie przynosi identyczny efekt zdrowotny. Uzyskane w ten sposób oszczędności mają zostać wykorzystane w celu objęcia leczeniem większej liczby pacjentów.
Decyzję o przeprowadzeniu wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego podejmuje prezes Funduszu, wybierając jednocześnie podmiot, który będzie odpowiedzialny za postępowanie i będzie występował w roli zamawiającego. Informacja o wyznaczonym podmiocie oraz substancji czynnej i nazwie programu lekowego będzie publikowana na stronie internetowej NFZ.
Wspólne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzane jest na podstawie art. 38 ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
Szpitale realizujące świadczenia w ramach programów lekowych będą zobowiązane do udzielenia upoważnienia podmiotowi przeprowadzającemu wspólny przetarg i złożenia go do właściwego dyrektora oddziału Funduszu w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia informacji o wspólnym zamówieniu na stronie internetowej NFZ.
W okresie objętym umową zawartą w wyniku przeprowadzenia wspólnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, leki będą mogły być zakupione przez świadczeniodawcę poza wspólnym postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego w przypadku gdy zostanie udokumentowana konieczność zastosowania innego leku związana z wystąpieniem:
- działań niepożądanych;
- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą;
- nieskuteczności leczenia;
- konieczności kontynuacji terapii lekiem biologicznym u chorych z rozpoznaniem wstrząsu anafilaktycznego bądź choroby posurowiczej.
Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie omawianego zarządzenia – stosować się będzie przepisy dotychczasowe.
Zarządzenie ma znaleźć zastosowanie do rozliczenia świadczeń udzielanych od 1 sierpnia 2021 roku.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych