Ogólnopolska akcja przeciwko sprzedaży dopalaczy

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-10-2010, 07:46

Ogólnopolska akcja przeciwko sprzedaży dopalaczy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Kępnie (woj. wielkopolskie) zmarł 32-letni mężczyzna, który prawdopodobnie zażył dopalacze.

Bezpośrednią przyczynę zgonu wyjaśni sekcja zwłok.

W wyniku trwającej od 2 października akcji na terenie całego skontrolowano ponad 1100 miejsc, w których sprzedawano lub produkowano dopalacze. Inspektorzy sanitarni w asyście policjantów zamknęli prawie 900 punktów sprzedających te specyfiki.

W18 przypadkach, na terenie ośmiu województw, narkotestery wykazały, że w dopalaczach mogą znajdować się substancje narkotyczne. Obecnie prowadzone są badania w tym kierunku.
Doszło także do kliku incydentów, próbowano ze sklepów zrywać plomby.

Zdarzało się, że w przypadku punktów, które mają dwóch właścicieli, drugi z nich otwierał sklep, tłumacząc, że nic nie wie o nakazie zamknięcia. Jego złamanie grozi karą pozbawienia wolności do dwóch lat.


Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział, że wszystkie sklepy z tzw. dopalaczami zostaną zamknięte.
W akcji uczestniczyło kilkuset inspektorów sanitarnych, wspieranych przez ok. 3 tys. policjantów. Kontrola była przeprowadzana na polecenie minister zdrowia Ewy Kopacz, w związku z licznymi przypadkami zatruć dopalaczami.

Inspektorzy sanitarni zabezpieczali produkty, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.  Według rzecznika GIS Jana Bondara, w kilku miejscach inspektorzy napotkali na trudności przy kontroli. – Niektórzy właściciele sklepów z dopalaczami utrudniali czynności, próbowali wynosić towar ze sklepów, zdarzały się przypadki, że demonstracyjnie darli postanowienia kontrolne – powiedział Bondar.

Dodał, że dzięki pomocy policji udało się dotrzeć do właścicieli stron internetowych, poprzez które sprzedawane są dopalacze.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupować w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH