Ograniczenia geograficzne obejmą także sklepy z alkoholem?

PRAWO

Autor: nczas.com/rynekaptek.pl   06-11-2017, 11:24

Ograniczenia geograficzne obejmą także sklepy z alkoholem? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma wprowadzić możliwość ograniczania sprzedaży alkoholu w nocy. Jeżeli to się nie uda, posłowie PiS mogą wprowadzić podobne regulacje dotyczące punktów sprzedaży alkoholu, jakie zostały zawarte w ustawie „apteka dla aptekarza”.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą wprowadzić godzinową prohibicję, czyli zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 22.00-6.00. Taką zasadę ma zawierać projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – podaje portal nczas.com.

Decyzja o takiej prohibicji byłaby póki co kompetencją samorządów.

Natomiast jeżeli ten projekt nie zyska aprobaty, to w przygotowaniu jest kolejny, podobny do ustawy „apteka dla aptekarza”, który wprowadził maksymalną liczbę aptek na osobę i wyznaczył minimalną odległość między nowo otwieranymi aptekami. W tym przypadku gminy miałyby decydować o maksymalnej liczbie punktów sprzedaży alkoholu w danej okolicy.

W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że spożycie alkoholu powoduje ponad 200 rodzajów chorób i urazów, nowe przepisy mają więc ograniczyć spożycie alkoholu wśród młodzieży, poprawić bezpieczeństwo w miastach i wreszcie spowodować by obywatele byli zdrowsi.

Więcej: http://nczas.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH