Ograniczenie liczby prowadzonych badań klinicznych: to właściwy kierunek?

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   30-06-2009, 18:30

Ograniczenie liczby prowadzonych badań klinicznych: to właściwy kierunek? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia zapowiada wejście w życie przepisu umożliwiającego jednemu badaczowi prowadzenie w tym samym czasie maksymalnie 3 badań klinicznych. Do tej pory, teoretycznie, tylko komisja bioetyczna mogła uznać, że dany ośrodek prowadzi zbyt dużo badań.

Patologia czy prestiż
– Nie tylko w Polsce są ośrodki, które prowadzą jednocześnie 20-30 badań, choć nie jest to sytuacja zbyt częsta – przyznaje Iwanowski, wskazując np. na Francję, Hiszpanię, Bułgarię, Rumunię czy Ukrainę. – Wyjątkowość tych sytuacji polega na tym, że ośrodek, który prowadzi tyle badań klinicznych jednocześnie, musi być na tyle kompetentny i dobrze zorganizowany, by otrzymać i właściwie wywiązać się ze zleceń od sponsorów.

Jednym z 15 badań, w których uczestniczył zespół z kliniki profesora Cezarego Szczylika, były prace nad nowym lekiem w leczeniu raka nerki. Jako współautor pracy, profesor prezentował w tym roku wyniki badań na prestiżowym kongresie onkologów ASCO w USA.

Duża liczba zleceń na wykonanie badań przez jednego badacza czy ośrodek, nie musi więc oznaczać patologii... Przeciwnie – może wręcz świadczyć o prestiżu i uznaniu dotychczasowej działalności naukowej. Czy w tym kontekście nie lepiej byłoby zacząć działania korygujące nie od ilościowych ograniczeń, ale od stworzenia publicznie dostępnego rejestru badań klinicznych w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH