Opieka farmaceutyczna czy program lojalnościowy?

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   05-07-2017, 11:10

Opieka farmaceutyczna czy program lojalnościowy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę spółki prowadzącej apteki na decyzję GIF, który nałożył na firmę karę 15 tys. zł za prowadzenie reklamy apteki w postaci programu lojalnościowego.

W toku postępowania, właściciel apteki próbował udowodnić, że to, co GIF zakwalifikował jako niezgodną z prawem reklamę, było w rzeczywistości opieką farmaceutyczną.

"W ramach proponowanej opieki farmaceutycznej istnieje współpraca pomiędzy farmaceutą, pacjentem, a lekarzem. Polega ona na utrzymywaniu kontaktu z pacjentem, w celu bieżącego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości pacjenta dotyczących powadzonej farmakologii. Prowadzona opieka farmaceutyczna jest standardowa i taka sama dla wszystkich pacjentów apteki. Apteka przetwarza dane dotyczące przebiegu farmakoterapii w celu: jej kontroli, kontaktu z pacjentem" - wyjaśniał właściciel.

Dodał: - Sprzedaż produktów po obniżonej cenie oraz rabatowanych, ma wyłącznie uznaniowy charakter i ma zastosowanie do wszystkich pacjentów – to farmaceuta przy każdorazowej sprzedaży dokonuje decyzji o udzieleniu ewentualnego rabatu. Udział w programie nie ma wpływu na tę decyzję, ponieważ jego istotą nie jest prowadzenie akcji rabatowych, tylko opieka farmaceutyczna. Adresatem oferty są wszystkie zainteresowane osoby. W programie uczestniczyło 1000 pacjentów. Jednocześnie przedłożono ceny dwóch produktów, których cena detaliczna dla pacjenta będącego uczestnikiem programu, jak i będącego poza programem jest identyczna.

Jednak zdaniem GIF, takie działanie miało na celu m.in. zwiększenie liczby pacjentów korzystających z usług tej apteki. Stanowiło zatem złamanie zakazu jej reklamy.

VI SA/Wa 2546/16

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH