Opinia biura prawnego NIA w sprawie regulacji o odpadach w aptekach

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   10-03-2011, 11:09

Opinia biura prawnego NIA w sprawie regulacji o odpadach w aptekach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sprawę reguluje ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2010r., Nr 185, poz. 1243 z późn. zm.), dalej zwaną ustawą oraz przepisy szczegółowe.

1. Apteka nie wytwarza odpadów medycznych, co wynika z definicji takich odpadów w art. 3 ust. 3 pkt. 5 ustawy. Są to bowiem odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny.

Zatem apteka nie podlega rygorom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2010r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz.U. Nr 139, poz. 940).


2. Apteka nie podlega też obowiązkowi uzyskiwania zezwolenia na zbieranie odpadów.


3. Apteka posiada jednakże obowiązek zgłoszenia się do rejestru - jako posiadacz odpadów - prowadzonego przez właściwego starostę (prezydenta miasta na prawach powiatu), co wynika z art. 33 ust. 5 ustawy.


Chodzi tu o wytwarzanie odpadów niebezpiecznych, do których należą wycofywane z obrotu środki farmaceutyczne (leki) - zob. Zał. Nr 2, Lista A pkt. 2 do ustawy, oraz inne wymienione:


1) Jeśli apteka wytwarza odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie lub wytwarza odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie, wtedy prowadzi ewidencję odpadów w postaci karty przekazania odpadu,


2) jeśli apteka wytwarza odpady niebezpieczne lub inne, niebędące odpadami komunalnymi w ilościach większych niż podane w pkt 1) - wtedy sporządza kartę ewidencji odpadu. Ten sposób rejestracji wynika z rozporządzenia Min. Środowiska z dnia 11 grudnia 2001r. (Dz.U. Nr 152, poz. 1734).

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH