Opinia: kary za reklamy suplementów nieadekwatnie wysokie

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   29-11-2017, 13:06

Opinia: kary za reklamy suplementów nieadekwatnie wysokie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kara 20 mln zł za sprzeczną z prawem reklamę suplementu diety ma pełnić przede wszystkim funkcję straszaka. Jest nieproporcjonalna w stosunku do kar przewidzianych przy innych uchybieniach w obszarze suplementów - uważa prawnik Monika Zboralska.

Prawnik wyjaśnia na łamach portalu „Rzeczpospolitej” , że zgodnie z ust. 9 proponowanego art. 27a Główny Inspektor Sanitarny sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów w zakresie prezentacji i reklamy suplementów diety.

Zyska on prawo nakazania zaprzestania ukazywania się lub prowadzenia prezentacji i reklamy suplementu diety sprzecznej z obowiązującymi przepisami, zakazania prezentacji i reklamy suplementu diety w środkach masowego przekazu na czas określony, nie dłuższy niż 12 miesięcy, i nałożenia kary finansowej na podmiot prowadzący prezentację i reklamę suplementu diety sprzeczną z prawem w wysokości do 20 mln zł – czytamy.

W ocenie prawnik, kara w wysokości 20 mln zł ma pełnić przede wszystkim funkcję straszaka. Jednocześnie jest absolutnie nieproporcjonalna w stosunku do kar przewidzianych przy innych uchybieniach prawnych w obszarze suplementów diety.

- Z 30– do 100-krotności przeciętnego wynagrodzenia podniesiono karę m.in. za wprowadzanie po raz pierwszy do obrotu suplementu diety bez powiadomienia GIS – argumentuje. Maksymalna kara za to wykroczenie będzie wynosiła zatem ok. 400 tys. zł.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH