
Nowelizacja ustawy o świadczeniach zawiera zmiany w ustawie refundacyjnej dotyczące ustawowego określenia zasad, na podstawie których podejmowana jest decyzja o długości obowiązywania decyzji refundacyjnej. Część organizacji uznaje to za niekorzystną zmianę.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach zawiera zmiany w ustawie refundacyjnej dotyczące ustawowego określenia zasad, na podstawie których podejmowana jest decyzja o długości obowiązywania decyzji refundacyjnej.
Mowa o art. 11 ust. 3 ustawy refundacyjnej. Zgodnie z projektowanym przepisem, minister zdrowia wydaje decyzję refundacyjną na czas określony do 5 lat, mając na uwadze m.in. wynik negocjacji z Komisją Ekonomiczną, informację o wszczętych postępowaniach w sprawie dopuszczenia leku do obrotu na terytorium RP lub innych państwach UE czy informację o prowadzonych badaniach klinicznych.
W założeniu ministra zdrowia taka procedura ma uelastycznić określenie okresu obowiązywania decyzji refundacyjnej i ustalenia ceny uwzględniającej czynniki wpływające na tę cenę.
Jednak w opinii Związku Infarma, PZPPF oraz Izby Gospodarczej Farmacja Polska, ta propozycja jest niekorzystna z punktu widzenia pewności i stabilności procesu refundacyjnego i dostępności leków dla pacjentów.
Organizacje w przygotowanym stanowisku proponują pozostawienie art. 11 ust. 3 w obecnym brzmieniu.
Pełna treść stanowiska w załączniku.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych