Opolszczyzna: od 1 stycznia recepty stracą ważność

PRAWO

Autor: Nowa Trybuna Opolska/rynekaptek.pl   08-12-2010, 10:09

Opolszczyzna: od 1 stycznia recepty stracą ważność Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tylko do 31 grudnia w aptekach na Opolszczyźnie będzie można wykupić leki refundowane, wypisane w starych książeczkach rumowskich.

Po Nowym Roku nieaktualnej recepty nie przyjmie żadna apteka. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zrekompensuje jej kosztów refundacji za wydane leki. Pacjent leki przepisane na starym druku będzie mógł wykupić jedynie pod warunkiem, że zapłaci za nie sto procent.

- Od razu jednak zaznaczam, że Opolanie, którzy są ubezpieczeni, nie powinni się o nic martwić. Lekarz ma obowiązek wypisać choremu receptę na białym blankiecie, spełniającym określone wymogi. On wie, o jakie druki chodzi i musi je mieć w gabinecie. O zaopatrzenie w nie przychodni i szpitali powinni przede wszystkim zadbać dyrektorzy tych placówek. Żaden pacjent nie może być odesłany z kwitkiem z powodu braku książeczki RUM, wszystko jedno nowej czy starej. A jeśli taki fakt zaistnieje, należy nas natychmiast o tym powiadomić - uspokaja Roman Kolek, zastępca dyrektora ds. medycznych opolskiego oddziału NFZ.

Stare książeczki RUM przestają obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku, bo traci ważność numeracja umieszczona pod kodem kreskowym. Zaktualizowana rozpoczyna się od cyfr 08.

Część Opolan zdążyła już stare książeczki wymienić na nowe. Wielu jednak - z powodu olbrzymich kolejek albo braku papieru w punktach wydawania tych druków - wymiany nie zrobiło.

Więcej: www.nto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH