Opolszczyzna: zamieszanie wokół książeczek RUM

PRAWO

Autor: nto.pl, RR/rynekaptek.pl   15-12-2010, 13:21

Opolszczyzna: zamieszanie wokół książeczek RUM Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Województwa opolskie i lubuskie to jedyne w Polsce regiony, które używają jeszcze książeczek RUM. Na Opolszczyźnie tylko do 31 grudnia 2010 r. będzie można wykupić leki refundowane, wypisane na kuponach w starych książeczkach.

Stare książeczki RUM przestają obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. Traci bowiem ważność numeracja umieszczona pod kodem kreskowym. Nowa rozpoczyna się od cyfr 08. Część Opolan zdążyła już wymienić książeczki. Wielu jednak – z powodu olbrzymich kolejek albo braku papieru w punktach wydawania tych druków – jeszcze nie.

– Czy będą kłopoty związane z wymianą? – pytaliśmy 8 grudnia br. Beatę Cyganiuk, rzecznik Opolskiego OW NFZ. Odpowiedziała: – Mamy nadzieję, że nie będzie, choć nie do końca wiemy, jak zachowają się lekarze, którzy od stycznia będą mieli obowiązek posiadania nowych druków recept.

Znane jest już stanowisko środowiska lekarskiego. – Mamy prawo wypisywać leki w książeczkach RUM, a Fundusz nie może nam tego zabronić – mówi w Nowej Trybunie Opolskiej Jerzy Jakubiszyn, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej. Podkreśla, że aptekarze powinni nadal realizować recepty wystawione na kuponach rumowskich, a jeśli – z powodu nacisku opolskiego NFZ – nie będą tego robić, to zostanie złamane prawo.

Roman Kolek, zastępca dyrektora ds. medycznych opolskiego NFZ jest zdziwiony uporem lekarzy i wskazuje, że w całej Polsce obowiązują recepty na białych blankietach, więc czas najwyższy, żeby się dostosować.

Uprzedza również, że recepty wypisane w nowych książeczkach będą respektowane tylko do wyczerpania zapasów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH