Ordo Iuris broni lekarza, który odmówił recepty na NuvaRing

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   28-03-2017, 08:27

Ordo Iuris broni lekarza, który odmówił recepty na NuvaRing Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris staje w obronie lekarza, który odmówił wystawienia pacjentce recepty na krążki dopochwowe NuvaRing - pisze Rzeczpospolita.

To odpowiedź na publikację tygodnika Newsweek. Tygodnik opisał sprawę lekarza, który w jednej z prywatnych placówek medycznych w Warszawie, odmówił pacjentce wypisania recepty na krążek dopochwowy NuvaRing, twierdząc, że antykoncepcja powoduje zgony. Po skardze pacjentki lekarz został zawieszony w pracy.

Jak teraz przekonuje Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris, decyzja przychodni nie uwzględnia rzeczywistego interesu pacjentów, w tym ich prawa do informacji. Godzi również w ustawowe gwarancje niezależności lekarza, stanowiące zabezpieczenie prawa pacjenta do rzetelnej opieki lekarskiej. Może również naruszać dobra osobiste lekarza.

Ordo Iuris przekonuje, iż odmawiając wypisania NuvaRing lekarz realizował najważniejszą z zasad wykonywania zawodu - pierwszeństwo dbałości o zdrowie chorego w świetle aktualnej wiedzy medycznej.

Ordo Iuris zwraca uwagę, że pacjentka zażądała przepisania środka, którego możliwe skutki uboczne stały się przyczyną ogromnej ilości pozwów przeciwko producentom, o czym informowała prasa krajowa i zagraniczna.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH