Ostateczna decyzja ws. "zaocznego" wystawiania recept coraz bliżej?

PRAWO

Autor: RR/rynekaptek.pl   21-04-2011, 16:26

Ostateczna decyzja ws. "zaocznego" wystawiania recept coraz bliżej? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się 20 kwietnia spotkanie Ewy Kopacz z przedstawicielami środowiska lekarskiego. Z informacji medialnych wynika, iż efektem spotkania jest zapewnienie resortu o wspólnie opracowanej, jednoznacznej interpretacji przepisów regulujących kwestię zaocznego wystawiania recept dla przewlekle chorych.

Prace mają być zakończone w poświątecznym tygodniu.

Jednakże biuro prasowe MZ potwierdza jedynie sam fakt spotkania i podkreśla, że miało ono kurtuazyjny, świąteczny charakter. Zaprzecza natomiast, by doszło do jakichkolwiek uzgodnień w budzącej kontrowersje sprawie wystawiania recept bez konieczności każdorazowego badania pacjenta przez lekarza.

Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, pytany przez portal rynekzdrowia.pl o efekty środowego spotkania, zaznaczył, iż może jedynie przekazać opinię prezesa Jacka Krajewskiego, obecnego wówczas w MZ: minister Kopacz zapewniła, że w przyszłym tygodniu interpretacja przepisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenia ws. recept zostaną przygotowane i upublicznione. 

Przypomnijmy: od marca przewlekle chorzy pacjenci muszą za każdym razem zjawiać się u lekarza, by otrzymać receptę na od dawna zażywane leki. Wcześniej z ich zaocznym wystawianiem nie było problemu.

Zaczął się on, kiedy w ubiegłym miesiącu, na skutek kontroli NFZ, część oddziałów regionalnych Funduszu wydała zalecenia, by nie wystawiać recept bez przebadania pacjenta. Na skutek fali niezadowolena i publikacji w mediach minister zdrowia Ewa Kopacz spotkała się z prezesem NFZ. Ustalono, że pełne badanie lekarskie nie jest konieczne, aby wypisać receptę.

Rzecznik Praw Pacjenta również wydał komunikat, że ”lekarz POZ może przepisać leki pacjentowi w przypadku schorzeń przewlekłych, w sytuacji gdy zachodzi potrzeba kontynuacji leczenia i w dokumentacji medycznej przez niego prowadzonej znajduje się odpowiednia informacja na ten temat”.

Ponadto w komunikacie RPP stwierdzono, że przepisy mają służyć właściwej i uzasadnionej ordynacji lekarskiej i nie są sprzeczne z art. 42 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, który stanowi, że lekarz orzeka o stanie zdrowia po uprzednim, osobistym zbadaniu pacjenta.

We wspomnianym komunikacie zabrakło jednak interpretacji sformułowania „pełne badanie lekarskie”, a ono budzi właśnie największe wątpliwości lekarzy.

Tak więc zapewnienia i deklaracje nie przekonały lekarzy obawiających się sankcji ze strony Funduszu.

- NFZ dokonuje częstych kontroli. Niestety, lekarze nigdy nie mogą być pewni, co zakwestionują kontrolujący. Doświadczenie pokazuje, że zakwestionowane może być wszystko, zarówno wypisywanie recept bez wizyty, jak i np. zasadność zastosowania leku - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Mieczysław Szatanek, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH