Ostrów Wielkopolski: śledztwo dot. zagrożenia epidemią żółtaczki

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-04-2017, 13:26

Ostrów Wielkopolski: śledztwo dot. zagrożenia epidemią żółtaczki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z zakażeniami wirusowym zapaleniem wątroby typu A i zagrożeniem epidemiologicznym na terenie powiatu ostrowskiego, prokuratura rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła w czwartek 20 kwietnia śledztwo w tej sprawie.

Zdaniem dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim można mówić o zagrożeniu epidemiologicznym.

- Śledztwo dotyczące zagrożenia epidemiologicznego zostało wszczęte z urzędu. Taką decyzję podjął prokurator okręgowy w Ostrowie Wlkp. po doniesieniach medialnych - powiedział PAP Maciej Meler, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Prokurator dodał, że czynności prowadzone są na postawie art. 165 kodeksu karnego, który mówi, że "kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Jak powiedział rzecznik, na razie śledztwo prowadzone jest w sprawie.

- Będą sprawdzane wszystkie dokumenty w tej sprawie, w posiadaniu których jest ostrowski sanepid - wyjaśnił.

Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim poinformował PAP, że na terenie powiatu ostrowskiego odnotowano w środę (19 kwietnia) 18. przypadek chorego na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. "żółtaczki pokarmowej".

Chora to bezrobotna kobieta, którą przewieziono do oddziału zakaźnego przy ul. Toruńskiej w Kaliszu. Zdaniem Bilińskiego wszyscy chorzy powiązani są z jednym z punktów w Ostrowie, zajmującym się produkcją garmażerii oraz barem z kebabem.

- Mamy do czynienia z sytuacją epidemiologicznie niebezpieczną; w analogicznych okresach poprzednich lat były zerowe wyniki zachorowań. Obecnie 18 nosicieli wirusa HAV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu A przebywa w trzech szpitalach w Kaliszu, Koninie i Poznaniu, a kilkaset osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym - powiedział Biliński. Najmłodszy chory ma 16, a najstarszy 60 lat.

WZW typu A przebiega w sposób ostry - uszkadza wątrobę.

- Pierwsze objawy mają charakter pseudogrypowych, czyli ogólne rozbicie, dreszcze, stan podgorączkowy. Dopiero potem pojawia się żółtaczka - wyjaśnił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH