Ozdrowieńcy z COVID - dawcy krwi i osocza w aptece bez kolejki

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   07-01-2021, 11:01

Ozdrowieńcy z COVID - dawcy krwi i osocza w aptece bez kolejki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Znowelizowana ustawa przyznaje prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach dla dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID-19.

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw przyjęta przez Sejm w grudniu br., czekająca na rozpatrzenie w Senacie, zawiera propozycję zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczącą nadania uprawnień osobom, które oddały krew lub osocze po przechorowaniu COVID-19.

Posłowie przyjęli zmianę, w wyniku której przyznaje się prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach dla dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID-19 (art. 47c w ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach).

Dokumentem poświadczającym uprawnienia jest zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Uprawienie to jest nadane zasadniczo na czas COVID-19.

Nowelizacja wprowadza też nadanie uprawnień takim dawcom w postaci ulg na przejazdy komunikacją. Częściowa rekompensata dla ozdrowieńców po chorobie COVID-19 kosztów związanych z oddaniem osocza ma stanowić dodatkową mobilizację osób oddających osocze krwi oraz umożliwić i ułatwić ozdrowieńcom przemieszczanie się do różnych punktów poboru krwi, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

W przyszłym tygodniu ustawą zajmie się Senat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH