Pacjent powinien powoływać się na prawo do leczenia bólu

PRAWO

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   16-11-2017, 11:28

Pacjent powinien powoływać się na prawo do leczenia bólu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stosowanie leków opioidowych, które łagodzą przewlekły ból, jest w Polsce kilkakrotnie niższe niż w Europie Zachodniej. To ewidentny dowód na to, że leczenie bólu jest u nas dalekie od ideału – pisze portal wyborcza.pl.

O prawie do leczenia bez bólu mówi zmiana w ustawie o prawach pacjenta, którą wprowadzono w tym roku. Zabiegała o nią Barbara Kozłowska, poprzednia rzeczniczka praw pacjenta, a także Polskie Towarzystwo Badania Bólu (PTBB).

W rozdziale 6 ustawy, który mówi o prawie do poszanowania intymności i godności pacjenta, dodano art. 20a. Czytamy w nim, że po pierwsze, pacjent ma prawo do leczenia bólu, a po drugie, ten, kto leczy, jest zobowiązany do „określenia stopnia natężenia bólu, leczenia go oraz monitorowania skuteczności tego leczenia”.

Jak wskazuje portal, w Polsce świadomość lekarzy na temat leczenia bólu wciąż jest niska. Dlatego zapisane w ustawie prawo to ważny argument, jaki może przedstawić pacjent, kiedy lekarz odmówi mu pomocy w uśmierzeniu bólu.

Wyjaśnia, że Polska należy do krajów, w których w przeliczeniu na mieszkańca zużywa się rekordowe ilości ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Jednocześnie zużycie silnych środków, jak leki opioidowe, które są potrzebne w leczeniu przewlekłego bólu, jest w naszym kraju kilkakrotnie niższe niż w Europie Zachodniej. To ewidentny dowód na to, że leczenie bólu jest u nas dalekie od ideału - czytamy.

W przypadku, gdy lekarz odmówi pomocy pacjentowi, ten powinien go uprzedzić, że sprawę zgłosi do rzecznika praw pacjenta lub do NFZ.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH