Pacjent zapłaci za wprowadzenie kas fiskalnych do gabinetów?

PRAWO

Autor: KL, Dziennik Łódzki/rynekaptek.pl   05-05-2011, 15:20

Od maja na lekarzach ciąży obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Konieczność ich zainstalowania może odbić się na cenie wizyt lekarskich. Ceny porad mogą wzrosnąć od kilku do kilkunastu procent.

Jak przyznaje na łamach Dzinnika Łódźkiego prof. Andrzej Kaszuba, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii lekarze, którzy zainwestowali w kasy, podnoszą ceny za wizytę o 10 zł, czyli średnio o 5 procent.

Jego zdaniem w gabinetach takich urządzeń nie powinno być, to to bardzo utrudnia pracę specjalistom, a nie ma pewności, że fiskalizacja rzeczywiście zwiększy wpływy do budżetu kraju.

Jednak nie wszędzie będą podwyżki, np. ceny w centrach medycznych Grupy Lux Med nie wzrosną. Jak zapewnił portal rynekzdrowia.pl, Michał Rybak, członek zarządu Lux Med Sp. z o.o. konieczność zakupu kas nie odbije się na pacjencie. - W związku z wprowadzeniem kas fiskalnych, ceny w centrach medycznych Grupy LUX MED nie wzrosną, mimo, że to kosztowny i czasochłonny proces - zaznacza Rybak.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej przez lekarzy wynika z ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku i rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2010 roku, które zniosło zwolnienie z obowiązku stosowania kas m.in. właśnie przez lekarzy i prawników.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH