Pakiet z refundacją coraz bliżej uchwalenia

PRAWO

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   03-03-2011, 21:00

Pakiet z refundacją coraz bliżej uchwalenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Relacja z Sali posiedzeń Komisji Zdrowia, która 3 marca przyjęła pakiet pięciu ustaw zdrowotnych. Zanim trafią do tzw. trzeciego czytania na plenarnym posiedzeniu Sejmu, Komisja Ustawodawcza zbada czy są zgodne z konstytucją a MSZ oceni, czy nie pozostają w kolizji z prawem UE.

Nowelizacji podlegają ustawy o: zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Trzy projekty dotyczą nowych ustaw (o działalności leczniczej, systemie informacji w ochronie zdrowia oraz refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych).

Poszło gładko
Przyjęcie wszystkich dokumentów, które poddano pod głosowanie z drobnymi poprawkami (mającymi w większości jedynie „redakcyjny” charakter), zgodnie z oczekiwaniami nie było niespodzianką. Wynikało raczej z sejmowej arytmetyki, czyli procentowej przewagi posłów koalicji Platforma Obywatelska – Polskie Stronnictwo Ludowe).

Jedną z poprawek do ustawy refundacyjnej autorstwa Jarosława Katulskiego (PO) był zapis, że recepty wystawione jeszcze na zasadach ustawy z 27 sierpnia 2004 roku, pacjenci będą mogli zrealizować w aptekach również po 1 stycznia 2012 roku. Jest to planowany termin wejścia w życie ustawy, której projekt został dzisiaj przyjęty przez Komisję.

Poseł Czesław Hoc (PiS) w pytaniu adresowanym do obecnej na posiedzeniu minister zdrowia Ewy Kopacz podkreślił, że obecnie istniejący w Polsce współczynnik współpłacenia za leki refundowane należy do najwyższych w Europie.

Pytanie, odpowiedź
 – W efekcie co trzeci-czwarty pacjent odchodzi z apteki lub punktu aptecznego nie wykupując lekarstw – grzmiał poseł i pytał: - Czy jest Pani przekonana, że leki będą tańsze? Istnieje bowiem ekspertyza niezależnych ekspertów, z której wynika, iż będą one droższe o 11-18 procent.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH