Relacja z Sali posiedzeń Komisji Zdrowia, która 3 marca przyjęła pakiet pięciu ustaw zdrowotnych. Zanim trafią do tzw. trzeciego czytania na plenarnym posiedzeniu Sejmu, Komisja Ustawodawcza zbada czy są zgodne z konstytucją a MSZ oceni, czy nie pozostają w kolizji z prawem UE.
- Jestem przekonana – odparła krótko minister.
Padło również pytanie czy zasadne jest, aby Rzecznika Praw Pacjenta powoływał rząd, a nie Sejm. Zadający je poseł Hoc usłyszał w odpowiedzi, że proces powoływanie Rzecznika nie jest jak dotąd przedmiotem tej nowelizacji.
Pod adresem Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej skierowano pytanie o niebezpieczeństwo obniżenia się świadczeń w zakresie ochrony zdrowia w związku z modyfikacją kwestii związanych z lekarskim egzaminem końcowym. Prezes odpowiedział uspokajająco, że troska o dobre wykształcenie lekarzy jest stałą troską Rady.
Zdaniem Przewodniczącego
W wywiadzie udzielonym portalowi rynekaptek.pl, przewodniczący Komisji Bolesław Piecha nie pozostawia jednak na przyjętych dziś projektach przysłowiowej „suchej nitki”:
- Jest bardzo złą rzeczą jeżeli PR i propaganda przegrywa z uczciwą legislacją. Mamy tu do czynienia z hasłem „za wszelką cenę coś zrobić”. Każda ustawa musi mieć zapewnione warunki wykonalności. Dla przykładu konsekwencje tzw. ustawy 203 ciągnęły się 10 lat, przepompowaliśmy do systemu ubezpieczeń ponad 6 mld zł i jeszcze dzisiaj zapadają wyroki w tej sprawie. Całą ustawa o zawodzie lekarza to błąd – wystarczyło zmodyfikować zapisy o specjalizacji. W ustawie o informatyzacji, przepięknej na papierze, podstawowym pytaniem jest, czy uda się ją w ogóle wprowadzić w życie i ile to będzie kosztować.
Przewodniczący oskarżył też minister Kopacz o głęboką ignorancję w dziedzinie refundacji: - Wszyscy fachowcy zajmujący się od lat badaniem rynku, którzy ekstrapolowali koszty wprowadzenia tej ustawy twierdzą, że wzrośnie cena leków i poziom współpłacenia.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych