Pakiet zdrowotny: konsultacje do końca września

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   13-09-2010, 08:48

Pakiet zdrowotny: konsultacje do końca września Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia Ewa Kopacz zakłada, że konsultacje projektów tzw. pakietu zdrowotnego, zawierającego 12 projektów ustaw, potrwają do końca września 2010 r.

Jak podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy podkreśliła Ewa Kopacz, część z nich jest już po konsultacjach międzyresortowych, a część po konsultacjach społecznych. Zaznaczyła, że „najbardziej strategiczne ustawy tego pakietu, czyli o działalności leczniczej i ustawa refundacyjna, są w konsultacjach.

Jak poinformowała minister zdrowia, samorządowcy będą mieli drogę wyboru: albo będą odpowiadali finansowo za to, co się dzieje w ich zakładzie opieki zdrowotnej i będą brali na siebie ewentualne straty, albo będą musieli przekształcić swoją placówkę.

– Powiem odważnie. Żaden z samorządowców, starosta czy marszałek, nie pyta mnie, gdy obsadza stanowisko dyrektora (placówki medycznej –  PAP), nie pyta, ile razy w roku powinien zrobić kontrolę, nie zaprasza mnie na posiedzenie rady społecznej wtedy, kiedy przyjmuje bilans. Ten samorząd musi wziąć odpowiedzialność, a nie tylko mieć przywilej, że jest właścicielem – powiedziała minister.

Kopacz mówiła też o Agencji Taryfikacji, która będzie zajmowała się liczeniem kosztów w służbie zdrowia, a która zacznie działać wtedy, gdy zacznie obowiązywać ustawa o działalności leczniczej. Jak zaznaczyła, w skład agencji wejdą ekonomiści oraz prawnicy.

Resort zdrowia zapowiadał wcześniej, że w skład pakietu wejdą także m.in.:

• nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która ma ułatwić ubieganie się o odszkodowania za błędy medyczne

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH