Parlament Europejski o lekach: więcej informacji, mniej reklamy

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-11-2010, 09:31

Parlament Europejski o lekach: więcej informacji, mniej reklamy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Parlament Europejski przyjął w środę (24 listopada) w pierwszym czytaniu przepisy, które mają zapewnić pacjentom bardziej obiektywną informację o kupowanych lekach na receptę. Mają też chronić przed ukrytą reklamą leków i niepotwierdzonymi informacjami na temat ich działania.

Najważniejszy cel to położenie większego nacisku na prawa pacjentów do informacji, a nie na prawa koncernów farmaceutycznych. Proponujemy usprawnienia w kwestii ilości i jakości danych na temat leków dostępnych dla pacjentówpowiedział sprawozdawca, szwedzki chadek Christofer Fjellner.

Przestrzegł jednak, że kraje członkowskie są przeciwne wielu zmianom proponowanym przez eurodeputowanych, więc uzgadnianie nowej legislacji może się przeciągnąć nawet do 2013 roku. Komisja Europejska natomiast popiera zaostrzenie przepisów.

Dyrektywa przewiduje m.in. rozszerzenie zakresu informacji o lekach, jakie musi upubliczniać producent. Ma to być m.in. sprawozdanie z jego oceny sporządzone przez właściwe organy, wpływ na środowisko naturalne itd. Mają być publikowane także te informacje, które są niekorzystne dla leku, w tym wyniki badań (dokładne dane o skutkach ubocznych, możliwych powikłaniach itd).

Wszystko towraz z ulotką, a także np. informacją o cenie czy zmianie opakowaniama się znaleźć na specjalnych stronach internetowych, których uruchomienie będzie obowiązkiem krajów członkowskich UE.

Ponadto eurodeputowani chcą zaostrzenia istniejącego już zakazu reklamowania leków na receptę. Są za tym, by dane na ich temat  nie mogły być podawane nie tylko w radio i telewizji (jak proponowała KE), ale nie powinny być również publikowane w gazetach ani czasopismach.

Natomiast pracownicy ochrony zdrowia, przedstawiający informacje o produktach leczniczych lub urządzeniach medycznych podczas publicznych wystąpień, mają składać oświadczenie o ewentualnych powiązaniach z firmami farmaceutycznymi by uniknąć kryptoreklamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH