PE przyjął rezolucję ws. wpływu leków na ekosystem

PRAWO

Autor: teraz-srodowisko.pl/rynekaptek.pl   29-09-2020, 12:38

PE przyjął rezolucję ws. wpływu leków na ekosystem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie strategii dotyczącej leków w środowisku. Rezolucja wzywa unijne instytucje do podjęcia zdecydowanych działań w celu zapobieganiu długotrwałych szkód w ekosystemach, jakie powodują zanieczyszczenia farmaceutykami.

Rezolucja została przyjęta 17 września br. 671 głosami za, 15 przeciw i 10 wstrzymującymi się - podaje portal teraz-srodowisko.pl. Wzywa unijne instytucje do podjęcia zdecydowanych działań, gdyż zanieczyszczenia farmaceutykami powodują długotrwałe szkody w ekosystemach, zmniejszają skuteczność leków oraz zwiększają odporność niektórych organizmów na antybiotyki.

Prace nad dokumentem rozpoczęły się kilka lat temu, bardzo trudno było osiągnąć kompromis, szczególnie przy często sprzecznych interesach branży farmaceutycznej i środowisk ekologicznych. To ważna inicjatywa również dla branży wod-kan, gdyż farmaceutyki stanowią istotną grupę zanieczyszczeń zasobów wodnych. 

Posłowie do PE pozytywnie przyjęli w 2019 r. komunikat Komisji w sprawie farmaceutyków, jednak zwracają uwagę na poważne opóźnienia w przedstawieniu przez KE szczegółów strategicznego podejścia i konkretnych działań. Wzywają także do ostrożniejszego stosowania leków, rozwoju bardziej ekologicznej produkcji i lepszego gospodarowania odpadami medycznymi w UE. Podkreślają, że produkty farmaceutyczne poważnie szkodzą ekosystemom. Mogą wpływać na zasoby wodne, ponieważ nie zawsze są skutecznie usuwane w oczyszczalniach ścieków. Pomimo w większości bardzo niskich stężeń istnieje ryzyko, że ich długofalowy wpływ na ludzi i środowisko może być niebezpieczny. Szczególny niepokój PE budzą substancje powodujące zaburzenia endokrynologiczne.

Według posłów jednym ze skutecznych rozwiązań może być poszukiwanie substancji mniej szkodliwych dla środowiska, a równie skutecznych w medycynie.

Więcej: teraz-srodowisko.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH