Pfizer przestępcą podatkowym?

PRAWO

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   25-02-2011, 13:05

Koncern farmaceutyczny Pfizer prawdopodobnie przez całe lata uchylał się od płacenia w Niemczech podatków.

Prokuratorzy, którzy zbadali to podejrzenie, odkryli przedziwnie pokrętne drogi transportowe wiodące przez pół Europy oraz inne niezgodności. Firma odrzuca wszelkie zarzuty.

Wszystko zaczęło się od pewnego nieznajomego. Zadzwonił on parę lat temu do dyrektora finansowego izby skarbowej w Stuttgarcie i zgłosił kilka przypadków z wewnętrznej działalności firmy Pfizer, które wydały mu się dość dziwne. Potem zaś doniesienie  złożył kierowca ciężarówki. Miał zawieźć transport leków z Freiburga do Karlsruhe, jadąc przez Brukselę.

Wszczęto dochodzenie podatkowe. 6 czerwca 2006 roku sprawą zajęła się prokuratura w Mannheim. Od tamtej pory pracownicy urzędu kontroli skarbowej w Karlsruhe-Durlach i Mannheim-Neckarstadt  starają się zbadać przepływ towarów i pieniędzy farmaceutycznego giganta. Obecnie, po czterech i pół roku pracy, doszli do wniosku, że od 2001 roku Pfizer dokonał w Niemczech znacznych nadużyć podatkowych.

W 68-stronicowej notatce zebrano wszystkie zdobyte informacje. Wynika z niej, że „w sposób świadomy udaremniano ściąganie podatków” od działalności biznesowej w Niemczech i „uchylano się od zapłacenia podatku od obrotów w wysokości znacznie przekraczającej 300 milionów euro”. 

Pfizer kategorycznie odrzuca owe podejrzenia. Będzie jednak musiał zmierzyć się z zarzutami. Prokuratura w Mannheim prowadzi w tej chwili śledztwo przeciwko sześciu menedżerom koncernu. Przeszukuje fabryki, magazyny, a także biura i prywatne mieszkania menedżerów. Poprosiła też kolegów z Irlandii i Belgii o pomoc w przeprowadzeniu czynności urzędowych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH