PharmaNET: błędne informacje z samorządu ws. 1 procenta

PRAWO

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   14-06-2017, 13:14

PharmaNET: błędne informacje z samorządu ws. 1 procenta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

13 czerwca 2017 r. przed Naczelnym Sądem Administracyjnym zapadł wyrok w sprawie II GSK 153/16. Rozstrzygnięcie dotyczyło skargi na opinie samorządu aptekarskiego wydane w postępowaniu o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki - informuje PharmaNET.

"Sąd w ustnym uzasadnieniu krytycznie ocenił stosowaną przez organy samorządu aptekarskiego praktykę polegającą na kierowaniu do inspekcji farmaceutycznej, w trybie tzw. współdziałania, opinii dotyczących m.in. kwestii tego, czy określonemu podmiotowi należy cofnąć zezwolenie" - informuje ZPA PharmaNET w komunikacie.

"Sąd podkreślił, że organy samorządu nie są organami władzy publicznej i nie mają uprawnień do podejmowania tego rodzaju działań. Jednocześnie, z przyczyn formalnych (związanie Sądu zarzutami skargi), skarga została oddalona" - dodano.

- Co istotne, wbrew niektórym opiniom, sprawa ta nie rozstrzyga problemu tzw. 1 %. NSA wskazał w tym zakresie, że opinia organów samorządu nie ma żadnej mocy prawnej, pozostając jedynie prywatnym poglądem organu, który ją wydał, w związku z czym nie ma również podstaw, by NSA merytorycznie się do niej odnosił – ostatecznie więc Sąd w ogóle nie oceniał stanowiska izby - napisano.

"Faktem jest, iż sąd niższej instancji, na marginesie uzasadnienia, zawarł kilka zdań na temat wykładni art. 99 ust. 3 Prawa farmaceutycznego. Spotkało się to jednak z krytyką NSA, który stwierdził, że WSA w ogóle nie powinien był się do tej kwestii odnosić, ponieważ leży to poza zakresem merytorycznym sprawy".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH