
W ustnym uzasadnieniu wyroku WSA wskazał, że nie ma przepisów proceduralnych uprawniających do cofania zezwoleń w związku z art. 99 ust. 3 prawa farmaceutycznego - informuje ZP PharmaNET w informacji prasowej, dodając, że jest to przełomowy wyrok w sprawie 1 procenta.
28 listopada zapadł wyrok WSA w Warszawie, uchylający decyzję inspekcji farmaceutycznej o cofnięciu zezwolenia aptecznego z powodu prowadzenia przez przedsiębiorcę więcej niż jednego procenta aptek w województwie - informuje Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET w komunikacie prasowym, który przytaczamy w całości:
"W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że nie ma przepisów proceduralnych uprawniających do cofania zezwoleń w związku z art. 99 ust. 3 prawa farmaceutycznego. Podkreślono również brak ustawowych kryteriów doboru apteki podlegającej zamknięciu. Bezpośrednią przyczyną uchylenia decyzji inspekcji farmaceutycznej było niewezwanie właściciela apteki do usunięcia rzekomych uchybień.
Wyrok w sprawie VI SA/Wa 417/17 nie rozstrzyga problemu jednego procenta definitywnie. Jest jednak bardzo pozytywnym prognostykiem dla przedsiębiorców prowadzących większą liczbę aptek. Sądy administracyjne dostrzegają brak podstaw prawnych dla cofania zezwoleń w związku z jednym procentem.
- Była to precedensowa sprawa, bowiem wcześniej Inspekcja farmaceutyczna uznawała, że przepis o 1 % (art. 99 ust. 3 pkt 2 i 3 Prawa farmaceutycznego) nie jest podstawą do cofania zezwoleń. Uważała, że zgodnie z jego literalnym brzmieniem jest on tylko przeszkodą do wydania nowego zezwolenia, ale nie dotyczy aptek, które już istnieją na rynku – mówi mec. Tomasz Duraj z kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy, prowadzący sprawę w imieniu przedsiębiorcy.
- Nagle w 2014 roku, pod naciskiem właścicieli pojedynczych aptek skupionych w samorządzie aptekarskim, przepis ten zaczął służyć inspekcji farmaceutycznej do prób odbierania zezwoleń aptekom, które już działały na rynku. Dzisiejsza decyzja sądu jest krokiem przywracającym normalność i zaufanie przedsiębiorców do państwa – dodaje.
Sprawa dotyczyła spółki, której Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w 2014 roku cofnął zezwolenie na prowadzenie apteki argumentując to przekroczeniem przez nią 1% aptek w województwie. Decyzja została następnie podtrzymana przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF). Spółka, która padła ofiarą zmiany interpretacji przepisów zaskarżyła decyzję GIF do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych