Pielęgniarze i laborant odmówili zaszczepienia się. Mają wstrzymane pensje

PRAWO

Autor: PAP   27-05-2021, 07:22

Pielęgniarze i laborant odmówili zaszczepienia się. Mają wstrzymane pensje We Włoszech nie ma obowiązku przyjęcia preparatu przez personel medyczny. Zaszczepiła się zdecydowana większość pracowników służby zdrowia Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Czterech włoskich pielęgniarzy i technik z laboratorium, którzy odmówili zaszczepienia się, otrzymało kary dyscyplinarne. W Brindisi jest jeszcze około 60 pracowników służby zdrowia odmawiających szczepienia.

Wstrzymanie wypłaty pensji i zawieszenie w obowiązkach w pracy do końca roku - taką karę wymierzył oddział służby zdrowia w Brindisi w Apulii na południu Włoch pięciu osobom z personelu medycznego za odmowę zaszczepienia się przeciwko Covid-19.

Nie ma obowiązku przyjęcia preparatu

Wszyscy zostali ukarani po wielokrotnych monitach i apelach o zaszczepienie oraz prośbach o uzasadnienie odmowy, które zostały przez nich zlekceważone - podał dziennik "Corriere della Sera".

We Włoszech nie ma obowiązku przyjęcia preparatu przez personel medyczny. Zaszczepiła się zdecydowana większość pracowników służby zdrowia.

Wymierzenie kary w Brindisi to finał próby sił, trwającej w miejscowym oddziale służby zdrowia od kilku miesięcy między jego kierownictwem a czterema pielęgniarzami i technikiem z laboratorium, którzy odmówili zaszczepienia się. Ostatnie wezwanie otrzymali 21 maja i znów spotkało się ono z negatywną reakcją. Niektórzy poprosili nawet o to, by mogli wznowić normalną pracę.

Po tej definitywnej odmowie otrzymali najwyższą karę dyscyplinarną.

Niektórzy wysyłani są na przymusowy urlop

Jak się szacuje, w Brindisi jest jeszcze około 60 pracowników służby zdrowia, którzy również nie zgadzają się na szczepionkę. Każdy przypadek jest rozważany; analizowane są powody odmowy.

We Włoszech nie mija dyskusja o tym, czy wolność decyzji w sprawie zaszczepienia się przeciwko Covid-19 jest słuszna w odniesieniu do pracowników szpitali, przychodni, ambulatoriów. Kierowano apele do rządu o inicjatywę ustawodawczą dotyczącą tych z nich, którzy nie chcą się zaszczepić.

Na razie poszczególne oddziały i placówki służby zdrowia podejmują indywidualnie decyzje wobec nich. Niektórzy wysyłani są na przymusowy urlop bądź kierowani do wykonywania innych obowiązków. W mieście w Apulii zastosowano najbardziej surowe rozwiązanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH