Pilotaż e-recepty w powiecie leszczyńskim: wątpliwości

PRAWO

Autor: Daniel Mieczkowski/rynekaptek.pl   10-05-2011, 10:25

Pierwsza e-recepta w ramach prototypu wdrażanego w Lesznie i powiecie leszczyńskim zostanie wystawiona w maju, mimo że - jak przyznaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - liczba placówek, które przystąpiły do realizacji projektu nie jest zadowalająca. Wątpliwości prawne zgłasza Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska, natomiast Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie ma zastrzeżenia dotyczące funkcjonalności systemu.

Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej(WOIA) w oficjalnym komunikacie zwrócił się do aptekarzy w regionie o wstrzymanie się od jakichkolwiek działań związanych z prototypem e-recepty do czasu zajęcia oficjalnego stanowiska przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i NFZ w sprawie wątpliwości prawnych.

CSIOZ: zgodnie z planem
Ireneusz Myzik kierownik projektu P1 :„Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych”, odpowiedzialny również za pilotaż e-recepty w CSIOZ zapewnia, że mimo kłopotów projekt e-recepty w Lesznie rozwija się zgodnie z planem. Jak jednak informuje, obecnie do pilotażu e-recepty przystąpiło tylko kilkanaście placówek - przychodni i aptek.

W maju CSIOZ rozpocznie akcję informacyjną. Obecnie trwa instalacja interfejsów u usługodawców, którzy podpisali umowy, zakładanie kont użytkowników. - Wkrótce pojawią się pierwsze e-recepty generowane z systemu - zapewnia Ireneusz Myzik.

Według niego główne kłopoty z wdrożeniem prototypu e-recepty w Lesznie wiążą się z działalnością prezesa WOIA Tadeusza Bąbelka, z kolei lekarze rodzinni czekają na stanowisko zarządu Wielkopolskiego Porozumienia Zielonogórskiego (WPZ). - Mamy umówione spotkanie z prezes Bożeną Janicką, staramy się obecnie ustalić termin. Myślę, że wątpliwości zostaną podczas rozmów rozstrzygnięte i nie będzie przeszkód w realizacji prototypu e-recepty - uważa Ireneusz Myzik.

W Lesznie funkcjonują cztery duże przychodnie, które, według CSIOZ, generują około 80% obrotu receptami w tym rejonie. Tymczasem podpisanie umów z przychodniami jest do pewnego stopnia uwarunkowane wynikami rozmów z WPZ.

Jak zaznacza Ireneusz Myzik, na podpisaniu umów CSIOZ zależy tym bardziej, że widoczne jest zjawisko polegające na tym, że tam, gdzie przychodnia podpisuje umowę na obsługę e-recepty, okoliczne apteki także się na to decydują, niezależnie od stanowiska Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH