Podatek od reklamy suplementów diety zasili konto NFZ

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   05-02-2021, 14:29

Podatek od reklamy suplementów diety zasili konto NFZ omysł nie jest nowy. W styczniu ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia wycofało się z podatku od reklam suplementów diety, zaproponowanym w ustawie o tzw. podatku cukrowym Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

NFZ, z którego finansowane są świadczenia opieki zdrowotnej, zostanie zasilony dodatkowymi wpływami, których źródło stanowić będą składki z tytułu reklamy internetowej i konwencjonalnej napojów słodzonych, ale także od suplementów diety - proponuje Minister Finansów.

Zaproponowano stawki składki uzależnione od sposobu świadczenia usługi reklamy (prasa, pozostałe media) oraz rodzaju reklamowanych produktów. Stawki podstawowe wyniosą w przypadku prasy 2% dla przychodów nieprzekraczających 30 mln zł i 6% w zakresie przychodów powyżej tej kwoty – po uwzględnieniu kwoty wolnej od składki, a gdy przedmiotem reklamy będą towary kwalifikowane stawki te wyniosą odpowiednio 4% i 12%.

W przypadku mediów innych, niż prasa stawki podstawowe wyniosą 7,5% od przychodów nieprzekraczających 50 mln zł i 10% w zakresie przychodów przekraczających tą kwotę – po uwzględnieniu kwoty wolnej od składki, a gdy przedmiotem reklamy będą towary kwalifikowane stawki te wyniosą odpowiednio 10% i 15%.

Zaproponowano, że składka będzie rozliczana w okresach półrocznych i odrębnie określono zasady obliczenia składki za pierwsze 6 miesięcy obowiązywania ustawy (II półrocze 2021 r.).

Pieniądze będą trafiały do NFZ (50%), Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów (35%) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków (15%).

Pomysł nie jest nowy. W styczniu ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia wycofało się z podatku od reklam suplementów diety, zaproponowanym w ustawie o tzw. podatku cukrowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH