Podmiot nie był tu uprawniony do złożenia skargi

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   03-11-2017, 11:40

Podmiot nie był tu uprawniony do złożenia skargi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę spółki na opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Spółka nie może skarżyć opinii sanitarnej dotyczącej lokalu i wydanej w stosunku do innego przedsiębiorcy.

Spółka zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku opinię sanitarną Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który na wniosek innego podmiotu pozytywnie zaopiniował pomieszczenia do prowadzenia w nich działalności apteki.

Jak się okazało w toku wyjaśnień, skarżąca spółka prowadziła aptekę w tym lokalu wcześniej. Jej zdaniem, opinia sanepidu była wydana w czasie, gdy była jeszcze najemcą tego lokalu.

Od lutego 2017 r. najem lokalu został wypowiedziany spółce i toczy się spór sądowy w tym zakresie.

Skarżący uznał, że opinia została wydana bez przeprowadzenia kontroli i w stosunku do podmiotu, który nie miał władztwa nad lokalem. Nadto w opinii nie zostały uwzględnione zmiany powstałe po przebudowie lokalu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wniósł o jej oddalenie. Organ wyraził pogląd, że skarżący podmiot nie ma legitymacji czynnej (interesu prawnego) i w związku z tym nie może skarżyć powyższej opinii sanitarnej dotyczącej lokalu i wydanej w stosunku do innego przedsiębiorcy. W ocenie organu opinia ta nie ma formy decyzji ani postanowienia.

Podobnego zdania był gdański WSA, oddalając skargę, choć przyznał, że faktycznie opinia sanepidu została sporządzona wadliwie.

III SA/Gd 742/17

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH