Podniosą ceny leków "na złość"? To nie ma sensu

PRAWO

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   17-05-2017, 10:41

Podniosą ceny leków "na złość"? To nie ma sensu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydent bardzo długo dyskutował o ustawie "apteka dla aptekarza" z ekspertami, to były wielogodzinne dyskusje - mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pytany czy prezydent nie miał wątpliwości podpisując nowelę prawa farmaceutycznego.

Szczerski podkreślił w Radiu RMF, że prezydent dyskutował o tej ustawie także z ministrem zdrowia, Konstantym Radziwiłłem.

- To były wielogodzinne dyskusje i po tych dyskusjach uznał, że te przepisy jakie są w tej ustawie, po pierwsze nie dotykają obecnego rynku aptek. Dotyczą kolejnych nowych aptek, więc wszystkie, te które funkcjonują dzisiaj będą miały nadal obowiązek dostarczać leki polskim obywatelom, w cenach takich, jakie do tej pory były - podkreślił w Radiu RMF FM Szczerski.

Jak zaznaczył, nie ma żadnego powodu do tego, żeby sieci aptek podnosiły ceny na złość tej ustawy, bo - jak mówił - one funkcjonują na tych samych zasadach co funkcjonowały do tej pory.

Zapytany, po co regulować coś, co już działało szef gabinetu prezydenta odpowiedział, że to jest bardzo prosta teza, która nie ma uzasadnienia w faktach, bo jednak farmacja to nie jest po prostu sprzedaż leków, to jest coś znacznie więcej.

Na pytanie o niezadowolenie z tej ustawy wyrażone przez ministra nauki Jarosława Gowina Szczerski podkreślił, że "ustawa o aptekach została wsparta przez większość parlamentarną której wicepremier Gowin jest także częścią".

- Rozumiem, że to jest kwestia dyskusji wewnątrz obozu rządzącego - dodał minister.

Jego zdaniem ważne jest to, że prezydent jest w tym pewny, że ta ustawa nie powinna mieć wpływu na ceny leków w aptekach.

- Jeśli one się będą podnosiły to z powodu nieuczciwego wnioskowania z tej ustawy, a nie z wyniku wejścia jej w życie- stwierdził Szczerski

Zapytany dlaczego prezydent Andrzej Duda podpisuje wszystkie ustawy szef gabinetu prezydenta odparł, że prezydent podpisuje tylko te ustawy, które są zgodne z jego programem.

- Jeśli ustawy, które do niego docierają są zgodne z jego programem politycznym, to nie ma powodu, żeby dla wrażenia zewnętrznego łamał swoje własne obietnice wyborcze. Jeśli te ustawy, które do niego docierają realizują jego obietnice wyborcze to trudno, żeby prezydent nie podpisał ustaw, które realizują jego obietnice wyborcze - podkreślił Szczerski

Dopytany dlaczego w takim razie obóz PiS atakował poprzedniego prezydenta Bronisław Komorowskiego za to, że podpisuje wszystkie ustawa Szczerski odpowiedział, że te ustawy, które prezentowała wtedy PO i pan prezydent Komorowski łamały obietnice wyborcze.

Według ministra prezydent Bronisław Komorowski podpisywał ustawy, które były dokładnie sprzeczne z tym co obiecywał obywatelom.

- Czym innym jest podpisać ustawy oszukujące Polaków, a czym innym jest podpisać ustawy, które realizuję obietnice Polaków - zaznaczył Szczerski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH