Podrabianych leków jest coraz więcej

PRAWO

Autor: Newsweek, LJ/rynekaptek.pl   14-10-2010, 15:05

Podrabianych leków jest coraz więcej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podrabianie leków to jeden z najszybciej rozwijających się nielegalnych biznesów na świecie.

Eksperci zajmujący się przemysłem farmaceutycznym coraz częściej przyznają, że zażywanie leków przypomina dziś grę w rosyjską ruletkę. Szacuje się, że blisko 25 proc. e-maili rozsyłanych w internecie to spam reklamujący lekarstwa. To 15 mld wiadomości dziennie.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) sprawdziła, że aż 85 proc. stron, które rzekomo miały być kanadyjskimi aptekami, w rzeczywistości miało serwery w 27 innych państwach, np. w Rosji, Chinach i Indiach. To właśnie tam powstaje najwięcej podróbek.

Dr Jan Maurin, szef pracowni analizy produktów sfałszowanych Narodowego Instytutu Leków, przyznaje, że w zasadzie wszystkie kupowane poza aptekami viagry są sfałszowane. W Polsce nie robiono kompleksowych badań viagry oferowanej przez internet. Takie badania wykonano w innych krajach europejskich. Przykładowo w Austrii na dziesięć tabletek zakupionych na różnych portalach internetowych, dziewięć było fałszywych.

Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem sprawdzenia, czy w leku faktycznie znajduje się substancja aktywna oraz czy nie ma w nim zanieczyszczeń, jest analiza za pomocą metody NMR (nuclear magnetic resonance), wykorzystującej zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego. Na wynik czeka się zaledwie kilkanaście minut.

Według szacunków WHO, Polacy wydają rocznie około 100 mln złotych na sfałszowane leki. Dla porównania, ze sponsorowanego przez firmę Pfizer badania wynika, że mieszkańcy Europy Zachodniej rocznie wydają 10,5 mld euro na leki w nielegalnego źródła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH