Policja ostrzega: uważajmy na sfałszowane leki

PRAWO

Autor: Policja/rynekaptek.pl   07-12-2010, 11:24

Policja ostrzega: uważajmy na sfałszowane leki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tylko w ciągu trzech kwartałów tego roku policjanci z pionu dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Głównej Policji wszczęli 251 postępowań w sprawie sprzedaży nielegalnych produktów leczniczych.

W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Tylko na początku października policjanci zabezpieczyli prawie 13 tysięcy produktów leczniczych stosowanych na potencję, blisko 2 400 sztuk hormonów i sterydów, ponad 1 900 sztuk leków odchudzających, 276 sztuk leków wczesnoporonnych, 60 sztuk leków na astmę i 21 sztuk leków psychotropowych. Był to efekt międzynarodowej akcji Operation Pangea III, skierowanej w nielegalny handel lekami prowadzony, m.in. przez Internet.

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Biura Kryminalnego KGP monitorowali adresy stron internetowych, ogłoszenia zamieszczane na serwisach ogłoszeniowych i aukcje internetowe Ponadto policjanci wspólnie z pracownikami Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych przeprowadzili kontrole sklepów zielarskich, punktów handlowych typu „sex-shop", targowisk, bazarów i gabinetów medycyny naturalnej. Jak się okazuje oprócz produktów leczniczych w obiegu handlowym znajdują się, m.in.: preparaty ziołowe, suplementy diety, odżywki dla sportowców, czy produkty „medycyny orientalnej".

W wyniku tej akcji wszczęto 33 postępowania przygotowawcze. Policjanci zabezpieczyli łącznie 17.471 sztuk tabletek, opakowań, butelek, ampułek i saszetek. Rok wcześniej, w listopadzie 2009 roku w wyniku akcji Pangea II, policjanci wszczęli 12 postępowań przygotowawczych i zabezpieczyli 364 sztuki tabletek, które miały zostać wprowadzone bez uprawnienia do obrotu handlowego za pomocą Internetu. Rodzaje i nazwy zabezpieczonych produktów to, m.in.: Arthrotec, Cytotec, Megace, Fluoksetyna (Prozac).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH