Polityk CDU nieźle zarobił z powodu pandemii. Partyjni koledzy: to nieprzyzwoite

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-03-2021, 15:27

Polityk CDU nieźle zarobił z powodu pandemii. Partyjni koledzy: to nieprzyzwoite "Der Spiegel" zauważa, że Loebel prowadził działalność wykorzystując także swoje konto mailowe w Bundestagu Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

- To głęboko nieprzyzwoite, że parlamentarzysta wzbogacił się w czasie największego kryzysu od czasów drugiej wojny światowej - napisał na Twitterze sekretarz generalny CDU, krytykując swojego partyjnego kolegę. Czym naraził się niemiecki deputowany.

Nikolas Loebel, deputowany CDU do Bundestagu, pośredniczył w handlu maseczkami ochronnymi i pobrał z tego tytułu znaczną prowizję - w sumie około ćwierć miliona euro. Jak podał magazyn "Der Spiegel", "nieprzyzwoite" zachowanie Loebela oburzyło jego partyjnych kolegów i władze CDU.

Loebel przyznał, że jego firma, Projektmanagement-GmbH, otrzymała prowizję w wysokości około 250 000 euro, ponieważ pośredniczyła w umowach zakupu masek między dostawcą z Badenii-Wirtembergii a dwiema prywatnymi firmami z Heidelbergu i Mannheim. Według Loebela było to "zwyczajowe wynagrodzenie na rynku". Podkreślił, że działał na rzecz spółki, a nie wykonywał swojego mandatu poselskiego.

W opublikowanym w piątek, 5 marca, wieczorem oświadczeniu polityk CDU przyznał się jednak do błędu. Podkreślił, że w czasie pandemii w swej działalności biznesowej powinien był zachować większą wrażliwość.

"Der Spiegel" zauważa, że Loebel prowadził działalność wykorzystując także swoje konto mailowe w Bundestagu. - To pogwałcenie regulaminu Bundestagu - ocenił w rozmowie ze "Spieglem" wysokiej rangi polityk CDU z Badenii-Wirtembergii.

Afera w sprawie prowizji wywoła burzę w CDU i pierwsze konsekwencje wobec Loebela. Ogłosił on, że wycofuje się z parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Czołowi politycy CDU domagają się jednak wyciągnięcia wobec Loebela dalszych konsekwencji. Podkreślają, że takiego zachowania nie można tolerować. Chcą by Loebel wycofał się ze startu w jesiennych wyborach do Bundestagu.

"To głęboko nieprzyzwoite, że parlamentarzysta wzbogacił się (...) w czasie największego kryzysu od czasów drugiej wojny światowej" - napisał na Twitterze sekretarz generalny CDU, pochodzący z Polski Paul Ziemiak.

"Nasz kraj znajduje się w ciężkim kryzysie, za którego przezwyciężenie na polityków spada szczególna odpowiedzialność. Ci, którzy napełniają sobie kieszenie zarabiając na towarach niezbędnych do życia, takich jak maski, nie reprezentują narodu, lecz najniższe interesy" - napisał na Twitterze polityk CDU Manuel Hagel, którego cytuje portal swr.de.

Według "Spiegla" w podobne interesy związane z zamówieniami na maseczki ochronne mogło zaangażować się ponad 20 deputowanych, jednak jak na razie z wyjątkiem Loebela wszyscy zaprzeczyli, by otrzymali prowizje lub osiągnęli inne korzyści.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH