Poseł: zakaz reklamy aptek hamuje zdrową konkurencję

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   01-12-2017, 10:28

Poseł: zakaz reklamy aptek hamuje zdrową konkurencję Poseł kieruje kolejne interpelacje pod adresem mministra zdrowia (fot. archiwum)

Poseł Paweł Skutecki (Kukiz'15) nie daje za wygraną i pyta ministra zdrowia czy jego zdaniem zakaz reklamy aptek jest zahamowaniem przejawów zdrowej konkurencji na rynku aptek?

Niedawno informowaliśmy, że poseł wystosował interpelację do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, apelując o "rozszerzenie katalogu dozwolonej komunikacji, tak aby umożliwić uczestnictwo aptek w programach prospołecznych jak Karta Dużej Rodziny".

Tym razem napisał do ministra zdrowia, przypominając mu, że w aktualnym stanie prawnym, ustawa Prawo farmaceutyczne uniemożliwia m.in.:

- uczestnictwo aptek w programach prospołecznych, takich jak Karta Dużej Rodziny czy Karta Seniora, uczestnictwo w akcjach organizowanych przez domy pomocy społecznej, organizacje charytatywne itd.,

- informowanie o udzielanej w aptece opiece farmaceutycznej oraz innych usługach farmaceutycznych,

- informowanie o prowadzeniu przez aptekę akcji profilaktycznych, polegających np. na pomiarze ciśnienia czy obsłudze glukometrów,

- komunikowanie o akcjach z zakresu promocji zdrowia,

- informowanie o legalnie działających aptekach internetowych, np. poprzez podawanie strony internetowej apteki internetowej.

W tej sytuacji stawia ministrowi pytania:

Czy Pan Minister planuje działania legislacyjne polegające na nowelizacji art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne, np. poprzez rozszerzenie katalogu dozwolonej komunikacji, tak aby umożliwić uczestnictwo aptek w programach prospołecznych oraz prozdrowotnych?

Czy Pan Minister nie uważa, iż obniżenie kosztów współpłacenia przez pacjenta za produkty nieobjęte refundacją, poprzez umożliwienie aptekom wzięcia udziału w Karcie Dużej Rodziny czy Karcie Seniora, byłoby działaniem uzupełniającym rządowe programy skierowane do rodzin wielodzietnych czy seniorów?

Czy Pan Minister nie uważa, że zakaz reklamy aptek jest zahamowaniem przejawów zdrowej konkurencji na rynku aptek?

Czy Pan Minister nie uważa, iż zakaz informowania o legalnie działających aptekach internetowych nie powoduje wzrostu sprzedaży sfałszowanych leków, suplementów diety czy wyrobów medycznych z nielegalnych źródeł w Internecie, które tego zakazu nie respektują?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH