Posłanka ponownie pyta

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   17-03-2017, 09:24

Posłanka ponownie pyta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posłanka pyta ministra zdrowia czy zrealizuje postulat umieszczania na recepcie numeru telefonu pacjenta. Już raz minister odpowiedział, że pomysł jest godny uwagi. Pytanie czy wykazane zainteresowanie przełoży się na konkretny przepis w prawie farmaceutycznym.

- 2 lutego 2016 roku złożyłam interpelację poselską w sprawie wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczącym recept lekarskich, polegających na dodaniu do druku recept numeru telefonu pacjenta - przypomina posłanka Ewa Kołodziej.

Interpelacja podyktowana została oczekiwaniami osób związanych ze środowiskiem farmaceutów, od których wyszła propozycja, by do druków recept dodać możliwość wprowadzania numeru telefonu do pacjenta.

Proponowana zmiana mogłaby tworzyć nieobowiązkową możliwość wpisywania numeru telefonu na druku recepty. O wpisie miałby decydować sam pacjent. Umieszczane obecnie dane są niemalże kompletne, ponieważ oprócz imienia i nazwiska zawierają także adres zameldowania i numer PESEL.

Jednak w sytuacji, w której trzeba sprawnie i szybko skontaktować się z pacjentem, dane te częstokroć bywają całkowicie nieprzydatne. Brak numeru telefonu na recepcie w przypadku błędnie wydanego leku może spowodować zagrożenie utraty życia i zdrowia pacjenta, a nie trudno wyobrazić sobie, że wielu pacjentów kupuje leki w przypadkowych aptekach, niekoniecznie zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania.

Należy podkreślić nadto, że nierzadko adres zameldowania na recepcie nie jest tożsamy z miejscem zamieszkania pacjenta, co może dodatkowo wprowadzać farmaceutę w błąd i w konsekwencji w sytuacji zagrożenia znacząco utrudniać nawiązanie kontaktu z pacjentem.

W odpowiedzi na interpelację wskazano, że przedstawione argumenty są warte analizy i mogą być wzięte pod uwagę przy ewentualnych przyszłych nowelizacjach ustawy Prawo farmaceutyczne.

Aktualnie resort zdrowia pracuje nad taką nowelizacją. Czy propozycja posłanki zostanie uwzględniona?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH