Posłanka ws. pigułki "dzień po": dochodzi do absurdu w polskim prawie

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek   20-04-2017, 15:45

Posłanka ws. pigułki "dzień po": dochodzi do absurdu w polskim prawie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dochodzi do absurdu w polskim prawie; tabletka ellaOne jest dostępna w 24 krajach UE, ale tylko na Węgrzech na receptę, wkrótce podobnie będzie w Polsce - powiedziała w czwartek, 20 kwietnia, posłanka PO Monika Wielichowska.

Przyjęty przez rząd w połowie lutego projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje m.in., że antykoncepcyjne pigułki "dzień po" będą sprzedawane jedynie na receptę.

Od początku prac nad projektem najwięcej kontrowersji wzbudzał zapis przewidujący, że hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą wydawane wyłącznie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Oznacza to, że na receptę będą także pigułki ellaOne (tzw. pigułki "dzień po"), które od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Monika Wielichowska oceniła na czwartkowej konferencji w Sejmie, że dochodzi do absurdu w polskim prawie. Jak dodała, w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia 13-stu posłów i posłanek z PiS przegłosowało za rozwiązaniem przewidującym, że tabletka ellaOne, która jest dostępna w 24 krajach UE, a tylko w jednym jest dostępna na receptę, w naszym kraju też będzie na receptę. Według posłanki PO są to "opary absurdu".

Wielichowska skrytykowała też ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Jak zaznaczyła według niego normalnością jest likwidacja in-vitro, likwidacja nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, ograniczanie dostępu do antykoncepcji, promocja środków na erekcję, promocja klauzuli sumienia nie tylko w gabinetach lekarskich, ale również w aptekach, wspieranie projektów, które depczą wypracowany przed 23 laty kompromis aborcyjny i promocja chociażby kalendarzyka przedmałżeńskiego, który będzie kosztował polskiego podatnika ponad 3 mln złotych.

- Apelujemy, do posłów PiS aby odrzucili proponowaną przez siebie poprawkę, nie zrzucali polskich kobiet w otchłań średniowiecza i pozwolili im korzystać ze środków medycyny XXI wieku - podkreśliła posłanka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH