Posłowie komisji zdrowia rozpatrzyli projekt UoZF. Jakie poprawki przeszły, a jakie nie?

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   06-10-2020, 14:18

Posłowie komisji zdrowia rozpatrzyli projekt UoZF. Jakie poprawki przeszły, a jakie nie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Farmaceuta będzie wspierał lekarza prowadzącego leczenie w zakresie farmakoterapii danego pacjenta. Wykreślono pojęcie "planu lekowego". Przyjęto szereg poprawek redakcyjnych. Jednocześnie przepadło wiele propozycji posłów.

Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia rozpatrzyli sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, które przedstawił przewodniczący podkomisji, poseł Paweł Rychlik.

Za przyjęciem projektu było 22 posłów, dwóch było przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. Projekt został skierowany do drugiego czytania, które zaplanowano 7 lub 8 października.

Wtorkowe (6 października) spotkanie było finalizacją prac podkomisji, która w trakcie wielogodzinnych spotkań uporała się z większością merytorycznych poprawek. Tym razem przyjęto przede wszystkim kilkanaście poprawek redakcyjnych zgłoszonych przez przewodniczącego Podkomisji, po wcześniejszych ustaleniach ze stroną rządową i biurem legislacyjnym Sejmu.

Jednocześnie uznanie większości posłów zyskała jedna proponowana zmiana. Poseł Rajmund Miller wnioskował o zmianę zapisu i zastąpienie określenia "planu lekowego" na "wsparcie lekarza prowadzącego leczenie w zakresie farmakoterapii danego pacjenta". Jest to poprawka zgłaszana wcześniej przez Naczelną Izbę Lekarską.

- Zwracamy uwagę na pojawienie się terminu „plan lekowy”, który jest terminem nowym. Sprawdziliśmy - termin „plan lekowy” nigdzie się nie pojawia. Nie za bardzo wiemy, o jakim planie lekowym można mówić - mówił podczas posiedzenia podkomisji 24 września wiceszef NRL, Jacek Kozakiewicz.

Poprawki lekarskie
-„Plan lekowy pacjenta” nie został w ustawie zdefiniowany, a obecnie lekarz nie ma obowiązku tworzenia takiego planu. Użycie tego określenia mogłoby mylnie sugerować, że istnieje ustawowy obowiązek lekarza do tworzenia planu lekowego dla każdego pacjenta. Rolą farmaceuty jest wpieranie lekarzy, które nie może mieć charakteru kolizyjnego - uzasadniał poseł Miller.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH