
Posłowie Kukiz’15 wspólnie z kilkoma organizacjami pozarządowymi przygotowują projekt zmian w ustawie o prawach pacjenta i rzecznika praw pacjent, który wymusza na koncernach odpowiedzialność za powikłania poszczepienne.
- Ustawa ma na celu powstanie funduszu odszkodowawczego tak, aby w bardzo łatwy, prosty sposób w trybie administracyjnym osoby, które zaszczepią dzieci na szczepienia obowiązkowe, a jednocześnie u dzieci wystąpią powikłania poszczepienne, w bardzo łatwy sposób dostały odszkodowanie, zadośćuczynienie za powstałe szkody - podkreślił na czwartkowej (24 sierpnia) konferencji prasowej w Sejmie poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.
Jego zdaniem na taki fundusz powinny się składać firmy produkujące lub wprowadzające szczepionki na rynek. - One na tych szczepionkach zarabiają i powinny dołożyć wszelkiej staranności, aby tych powikłań nie było, albo by były one minimalne - podkreślił poseł Kukiz'15.
Według niego firmy produkujące lub wprowadzające szczepionki na rynek powinny część ze swoich zysków przekazać na fundusz odszkodowawczy. - Tak, aby te osoby, które doznają uszczerbku na zdrowiu również nie były pozostawione tylko na opiekę swojej rodziny, ale miały z czego finansować leczenie lub ewentualną rehabilitację - zaznaczył Sachajko.
W Polsce odsetek osób szczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat liczba ta wzrosła blisko pięciokrotnie - od ponad 5 tys. w 2012 r. do ponad 23 tys. w 2016 r. oficjalnie odnotowanych odmów szczepień.
Zgodnie z przepisami, rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka w ciągu 7 dni. Jeśli nie reagują, można na nich nałożyć grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. zł; może ona być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma grzywien nie może przekroczyć 50 tys. zł. Z reguły grzywny są jednak niższe - ok. 200-700 zł na jedno z rodziców, wysokość jest uzależniona m.in. od liczby niewykonanych szczepień.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych