Posłowie obawiają się "zalewu rynku przez zachodnich aptekarzy"

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   30-10-2017, 12:35

Posłowie obawiają się "zalewu rynku przez zachodnich aptekarzy" Grupa posłów napisała do ministra zdrowia interpelację ws. rynku aptek

Kilkoro posłów napisało do ministra zdrowia informując, że "od kilku miesięcy do ich biur poselskich napływają listy od zaniepokojonych pracowników związków aptecznych". Chodzi o - ich zdaniem - negatywne efekty wejścia w życie "apteki dla aptekarza".

Nowe prawo (czyli nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, obowiązujące od 25 czerwca 2017 roku) miało wyeliminować patologie na polskim rynku.

- Niestety na chwilę obecną nie ma żadnych pozytywnych skutków, dla których ustawa została uchwalona, na które wskazywali jej projektodawcy. Przyjęte z inicjatywy samorządu aptekarskiego przepisy powodują znaczny spadek ilości aptek, a właścicielem takiej placówki może zostać jedynie farmaceuta posiadający jednocześnie prawo wykonywania zawodu, co wyklucza przedsiębiorców nie posiadających wykształcenia farmaceutycznego - dostrzegli posłowie: Paweł Bańkowski, Andrzej Czerwiński, Jolanta Hibner i Mirosława Nykiel.

Zauważają, że "dodatkowo wprowadzono limit maksymalnie czterech aptek dla jednego farmaceuty, a nową aptekę można uruchomić jedynie wtedy, gdy na nową placówkę przypadnie co najmniej 3 tys. mieszkańców, a żadna inna apteka nie znajduje się bliżej niż w odległości 500 m. Regulacje te praktycznie uniemożliwiają otwieranie w największych polskich miastach nowych placówek z lekami. Farmaceuci alarmują o wzroście cen leków spowodowanym ograniczeniami ilościowymi".

- Polscy przedsiębiorcy obawiają się, że stracą swoje placówki na rzecz zachodnich aptekarzy, którzy znacznie łatwiej niż ich polscy koledzy po fachu, wygenerują setki tysięcy złotych potrzebnych na zakup apteki - piszą posłowie w interpelacji.

Informują dalej, że "po wejściu w życie przedmiotowej ustawy więcej aptek zamyka się, niż otwiera - a farmaceutom, zwłaszcza młodym osobom - w oczy może zajrzeć widmo bezrobocia".

Zwracają się do Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

Ile aptek funkcjonowało na rynku na początku czerwca 2017 roku, tj. przed wejściem w życie przedmiotowej ustawy?
Ile aptek funkcjonowało na rynku w kolejnych miesiącach po wejściu w życie ustawy, tj. na początku lipca, sierpnia, września, października 2017 roku?
Czy w miesiącach lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku 2017 ceny leków wzrosły w stosunku do analogicznego okresu roku 2016? Jeżeli tak, to o ile?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH