Posłowie sejmowej komisji zdrowia odrzucili większość poprawek

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   28-10-2020, 10:04

Posłowie sejmowej komisji zdrowia odrzucili większość poprawek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posłowie odrzucili poprawkę, która miała zapobiec natychmiastowemu unieruchomieniu apteki czy hurtowni farmaceutycznej z uwagi na uniemożliwienie realizacji zadań przez kierownika, na 3 miesiące. Korzystnie z kolei rozstrzygnęli w sprawie techników farmaceutycznych.

Po tym, jak wczoraj, 27 października, podczas drugiego czytania zgłoszono do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty poprawki, Sejm ponownie skierował ten projekt do komisji zdrowia, w celu przedstawienia sprawozdania.

28 października więc posłowie sejmowej komisji zdrowia rozpatrzyli złożone poprawki.

W sumie było ich 42. Dwie z nich zostały wycofane.

Została też wycofana poprawka, która wprowadzała zmiany w zasadach wydawania leków przez techników farmaceutycznych. Zgłosiła ją posłanka PiS Violetta Porowska.

- Poprawka ma na celu eliminację stanu nachodzenia na siebie zakresu stosowania art. 80 projektu i nowego brzmienia art. 131 ustawy Prawo farmaceutyczne - uzasadniała posłanka 27 października.

Na propozycję od razu zareagowali technicy farmaceutyczni zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Techników Farmaceutycznych poprzez wpisy jej szefa, Przemysława Nowaka. Głos w tej sprawie w trakcie posiedzenia miała też zabrać Marzena Napieracz-Lubomska z IGWPAiA. Jednak problemy techniczne to uniemożliwiły.

W opinii techników, taka zmiana doprowadziłaby nie tylko do braku możliwości sprzedaży leków zawierających substancje z wykazu A jak np. Gripex Lioton czy inny Ibuprom Zatoki, ale też do nakładania kar pieniężnych za naruszenie tego przepisu.

Ta zmiana nie przeszła.

Na 39 pozostałych poprawek, posłowie przyjęli jedną techniczną.

Przepadła natomiast poprawka, która wzbudza najwięcej kontrowersji. Chodzi o art. 120, który umożliwia natychmiastowe unieruchamianie aptek czy hurtowni farmaceutycznych z uwagi na uniemożliwienie realizacji zadań przez kierownika apteki, punktu aptecznego czy hurtowni, na 3 miesiące.

Odrzucone i przyjęte poprawki: http://orka.sejm.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH