Posłowie zdecydują czy będzie akcyza na płyn do e-papierosów

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-11-2017, 10:39

Posłowie zdecydują czy będzie akcyza na płyn do e-papierosów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posłowie zdecydują w głosowaniu, czy kontynuować prace nad rządowym projektem przewidującym opodatkowanie akcyzą płynu do elektronicznych papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich. Wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu złożył podczas środowej (8 listopada) sejmowej debaty Jarosław Sachajko z Kukiz'15.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk powiedział w środę w Sejmie, przedstawiając projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, że przewiduje on opodatkowanie akcyzą płynu do elektronicznych papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich, które zawierają w swoim składzie tytoń do podgrzewania. Zwrócił uwagę, że e-papierosy stanowią substytut tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

- Dlatego głównym celem projektu jest zagwarantowanie równego traktowania podatkowego przedsiębiorcom działającym w branży tradycyjnych wyrobów tytoniowych oraz podmiotów z branż papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich - powiedział Janczyk.

Jego zdaniem dzięki zmianom rynek ten zostanie uregulowany, zwiększy się też bezpieczeństwo konsumentów. Zwrócił uwagę, że 13 państw UE opodatkowało wyroby nowatorskie, a 9 płyn do e-papierosów.

Argumenty resortu finansów podzieliła Barbara Bubula (PiS). Powiedziała, że jej klub pozytywnie ocenia projekt i opowiada się za skierowaniem go do prac w komisji finansów publicznych. Zwróciła uwagę na proces zastępowania tradycyjnych wyrobów tytoniowych nieopodatkowanymi odpowiednikami, co prowadzi do spadku dochodów państwa z akcyzy od tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

- Stąd należy traktować nowelizację ustawy jako koniczne ustabilizowanie dochodów akcyzowych z tego tytułu, a nie jako zwiększanie obciążeń podatkiem akcyzowym - oceniła Bubula.

Marta Golbik z PO powiedziała, że to projekt ustawy "o nałożeniu nowego podatku", choć przyznała, że e-papierosy i wyroby nowatorskie to używki, a te powinny być opodatkowane, ale pojawia się pytanie, jak to zrobić, aby odniosło to dobry skutek. Golbik wyraziła obawę, że skutkiem zmiany zaproponowanej w projekcie będzie - jak stało się to np. w Portugalii, czy we Włoszech - "otwarta droga do szarej strefy", do której przeniesie się rynek oraz do monopolizacji. Jej zdaniem problem wynika m.in. z wysokości akcyzy zaproponowanej w projekcie. Golbik poinformowała, że PO jest za skierowaniem projektu do dalszych prac, podczas których zgłosi odpowiednie poprawki.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH