Posłowie zdecydują czy będzie akcyza na płyn do e-papierosów

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-11-2017, 10:39

Posłowie zdecydują czy będzie akcyza na płyn do e-papierosów Płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 roku

Posłowie zdecydują w głosowaniu, czy kontynuować prace nad rządowym projektem przewidującym opodatkowanie akcyzą płynu do elektronicznych papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich. Wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu złożył podczas środowej (8 listopada) sejmowej debaty Jarosław Sachajko z Kukiz'15.

- Projekt w przedstawionym kształcie nie powinien być procedowany (...) wnoszę o odrzucenie go w pierwszym czytaniu - oświadczył natomiast Jarosław Sachajko z Kukiz'15.

Zwrócił uwagę na nowe obowiązki, które zostaną nałożone na działające na rynku e-papierosów i wyrobów nowatorskich polskie firmy, głównie małe i średnie. Jego zdaniem skutkiem zmian będzie np. konieczność dostosowania budynków do bardzo restrykcyjnych wymogów oraz poniesienia ogromnych nakładów finansowych i organizacyjnych, a także zgromadzenia kapitału na zabezpieczenie podatkowe.

Michał Jaros (N) poinformował, że jego klub opowiada się za dalszymi pracami nad projektem, choć zwrócił uwagę, że propozycja budzi poważne wątpliwości w kilku punktach. Największe zastrzeżenia miał do zbyt wysokiej - jego zdaniem - stawki akcyzy na płyn do e-papierosów. Wskazał na brak wiarygodnych i całościowych danych dotyczących tego rynku i zaproponował, by na początek wprowadzić zerowy podatek na płyn do e-papierosów.

Płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r. Według rządu oznacza to, że produkty te będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe - zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie oraz lepszą kontrolą państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą.

Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ma wynieść 50 gr za każdy jego mililitr. Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wyniesie 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

Autorzy projektu wskazali, że wiele krajów europejskich opodatkowało płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie. Są to m.in. Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Grecja, Chorwacja, Węgry, Serbia. Kolejne państwa rozważają wprowadzenie tego rozwiązania.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH